Samolot z rysunkami Leonarda da Vinci pojawił się na łódzkim lotnisku w środę i od razu wzbudził zainteresowanie.
Zachwycają na nim właśnie grafiki. Na zdjęciach maszyny widzimy, że znajduje się na niej m.in. człowiek witruwiański. To rysunek Leonarda Da Vinci z 1490 roku. Widać, że właściciel samolotu musi być miłośnikiem rysunków artysty.
- To był prywatny lot. Nie ma dnia, by na naszym lotnisku nie lądowały samoloty prywatne. Nie informujemy o nich szczegółowe, bo szanujemy prywatność naszych pasażerów
- mówi Wioletta Gnacikowska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Łodzi.
Z informacji, które są dostępne w sieci wynika, że samolot przyleciał do Łodzi z Austrii. Znajduje się na nim niemiecka flaga. Historia lotów z ostatnich dni pokazuje, że maszyna poruszała się między innymi między miastami w Niemczech.
Dodajmy, że Pilatusy PC-12 produkowane są przez Pilatus Aircraft ze Szwajcarii. To lekkie samoloty pasażerskie i transportowe.
Pilatusy mają już całkiem pokaźną historię. Maszynę opracowano pod koniec lat 80. minionego stulecia jako samoloty przeznaczone do rekreacji, a także wykorzystywane w pożarnictwie, policji czy amerykańskim urzędzie imigracyjnym.
Prototyp wzbił się w niebo 31 maja 1991 roku.
Wojskowe wersje tych samolotów przewidują wykorzystanie ich do transportowania skoczków spadochronowych.
Co ciekawe, jest też polski wątek Pilatusów. Od 13 lat kadłuby i skrzydła wykonywane są przez Polskie Zakłady Lotnicze w Świdniku.
Jakie samoloty lądują w Łodzi?
Dodajmy, że na to nie pierwszy raz, kiedy na łódzkim lotnisku lądował samolot, wzbudzający zainteresowanie.W styczniu na płycie łódzkiego lotniska wylądował AN-124 Rusłan. Największy frachtowiec świata należał do ukraińskiej linii lotniczej ANTONOV Airlines i była to jego trzecia wizyta w Łodzi. Pierwsze były w 2017 roku.
Rozpiętość skrzydeł tego olbrzyma wynosi 73 metry, a długość kadłuba 69 metrów.
Może zabrać ładunek 150 ton. Najcięższy ładunek, jaki przewiózł Rusłan to lokomotywa, która poleciała z Kanady do Irlandii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.