Historia święta Niepodległości
85 lat temu, 11 listopada 1937 r., 19 lat po odzyskaniu niepodległości, po raz pierwszy odbyły się państwowe obchody Święta Niepodległości. Rangę świętą państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero specustawą z 23 kwietnia 1937 r. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938 r.W ustawie sejmowej z 23 kwietnia 1937 r. już wprost uznano, że „dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym świętem niepodległości”.
Spacer śladami łódzkich obchodów
Przyciągające wzrok iluminacje, defilada, pochód. Blisko 10-tysięczny tłum zebrał się na placu dzisiejszej Manufaktury, żeby wziąć udział w tych ważnych obchodach. Co się wtedy działo na ulicach miasta? Uczestnicy spaceru organizowanego przez Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z przewodnikiem Mileną Wicepolską- Góralczyk mieli okazję przejść śladami tamtych wydarzeń. Trasa spaceru prowadziła od siedziby Archiwum przy al. Kościuszki 121 przez ulicę Piotrkowską aż do Manufaktury.CZYTAJ TAKŻE: Święto Niepodległości w Łodzi tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zobacz archiwalne zdjęcia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.