Reklama

Reklama

Piknik niepodległościowy w Manufakturze. Józef Piłsudski odwiedził Łódź! [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź X Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. Łodzianie powitali samego Marszałka Piłsudskiego, z którym zaśpiewali hymn.

Reklama

Święto Niepodległości w Łodzi

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła oficjalna uroczystość w Archikatedrze Łódzkiej. O godz. 10 arcybiskup łózki Grzegorz Ryś odprawił mszę świętą za Ojczyznę. Wzięli w niej udział marszałek województwa, wojewoda, prezydent Łodzi.

Na Rynku Włókniarek w Manufakturze rozpoczął się XI Piknik Niepodległościowy. Specjalne wystawy przygotowały IPN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na rynku Manufaktury powstała wystawa łódzkiej ulicy z 1922 roku.  Łodzianie mogli zobaczyć zakład szwalniczy, szewski, atelier fotograficzne, gabinet urzędnika. Można było podziwiać modę z tamtych lat.

Ogromną popularnością obok grochówki cieszyła się strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule. 

Na rynku Manufaktury pojawiło się wiele stoisk jednostek wojskowych, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Krajowej Administracji Skarbowej, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. Stowarzyszenia B3 – Be Free, GRH Południe czy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu.

Wojskowe Zakłady Lotnicze zaprezentowały imponujący, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku zaprezentowała robota pirotechnicznego i sprzęt wysokościowo-ratowniczy. Jacek Pniewski, łódzki kolekcjoner militariów pokazał swoją kolekcję, na którą składają się trzy intrygujące pojazdy wojskowe w tym czołg T55. Batalion kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej prezentował wyposażenie i etatową broń drużyny szwadronu kawalerii powietrznej. 

Straż Graniczna zaprezentował samochód pirotechniczny, a wraz z nim dużego robota pirotechnicznego i potrzebny do akcji osprzęt - kamizelki taktyczne i kuloodporne, a także profesjonalny kombinezon pirotechniczny. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej przedstawiła pokazy uzbrojenia indywidualnego oraz wojskowych quadów i motocykli. Straż Miejska przygotowała pokazy dla dzieci. Nie zabrakło wozu do transportu zwierząt i specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez Animal Patrol.

O godzinie 13 na rynek Manufaktury wjechał uroczyście sam Marszałek Piłsudski, przy okazji można było zobaczyć zabytkowy samochód z epoki, który udostępnili Retro Pasjonaci. Naczelnik został powitany na scenie przez prezydent Hannę Zdanowską i zaintonował Hymn Polski, na scenie pojawiły się poczty sztandarowe łódzkich organizacji.

Zobaczcie koniecznie naszą galerię z obchodów Święta Niepodległości w łódzkiej Manufakturze!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy