Mogłoby się wydawać, że kleszcze pojawiają się jedynie wiosną i latem, jednak to nie do końca prawda. Oczywiście w miesiącach wiosenno-letnich obserwujemy ich wzmożoną aktywność, nie znaczy to jednak, że jesienią i zimą nie musimy się nimi przejmować. Stosunkowo ciepłe zimy także sprzyjają ich wybudzaniu – gdy jest chłodniej pasożyty skrywają się w trawach, wystarczy jednak kilka stopni na plusie by z powrotem się uaktywniły. Powinni pamiętać o tym spacerowicze udający się na wędrówki za miasto lub do lasu oraz właściciele czworonogów. Kleszcze przenoszą groźne choroby, między innymi babeszjozę, która zbyt późno wykryta może być dla zwierzęcia śmiertelna. Jest wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis, przez co nie ma na tę chorobę szczepionek. W szybkim tempie doprowadza u zwierzaka do anemii, niewydolności wątroby i nerek. Towarzyszą im takie objawy jak gorączka, bladość błon śluzowych czy wymioty. Czy w związku ze zwiększoną aktywnością kleszczy łodzianie pamiętają o bezpieczeństwie swoich zwierzaków?
„Wśród klientów naszej przychodni powszechna jest wiedza o tym, że aktywność kleszczy trwa cały rok i nie należy robić przerw w ochronie przeciwpasożytniczej. Pracowaliśmy nad tym jakiś czas, ale efekty są widoczne - przypadków babeszjozy jest u nas mało, bo większość pacjentów jest stale zabezpieczona dobrymi jakościowo środkami” – wyjaśnił lek. wet. Grzegorz Król z przychodni weterynaryjnej „Wierzbowa”.
Sezon na kleszcze w pełni – o czym należy pamiętać?
Weterynarze przypominają o zabezpieczaniu swoich czworonogów przed kleszczami - istnieje kilka sposobów na ich ochronę przed niebezpiecznymi pasożytami. Aby dopasować wybrany środek mający uchronić naszego pupila przed atakiem kleszczy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zaleci najbardziej odpowiedni sposób. Jednym z nich może być obroża przeciw pchłom i kleszczom – dzięki niej zwierzak będzie bezpieczny nawet przez kilka miesięcy. Kolejnym środkiem chroniącym przed ukąszeniem są krople, które aplikuje się na kark psa – po konsultacji specjalista dobierze preparat dostosowany do wagi psa, zakraplanie należy ponawiać co 4-5 tygodni. Innym sposobem, który może zalecić weterynarz są tabletki przeciw kleszczom.Pamiętajmy, jakie miejsca najczęściej zamieszkują kleszcze – przede wszystkim są to lasy, wysokie trawy i krzaki, także w mieście. Wystarczy, że pies podczas spaceru „zapuści się” w niewielkie zarośla by pasożyt znalazł sobie żywiciela. Nawet jeśli zwierzę jest zabezpieczone jednym z wyżej wymienionych środków, po każdym spacerze warto przejrzeć jego sierść, by uniknąć przeniesienia go na legowisko psa czy kanapę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.