Reklama

Reklama

Wiejskie jajka od rolnika – gdzie w Łodzi można je kupić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Wiejskie jajka od rolnika – gdzie w Łodzi można je kupić? - Zdjęcie główne

Gdzie kupić jaja od rolnika w Łodzi? Czym różnią się ekologiczne jaja od wiejskich? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Coraz więcej Polaków decyduje się na kupno produktów ekologicznych, naturalnych i pochodzących od lokalnych sprzedawców. Aby mieć pewność, że kupujemy prawdziwe, wiejskie jajka od kur z wolnego wybiegu, najlepiej kupić je prosto od hodowców lub w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Gdzie można kupić eko jajka w Łodzi? Podpowiadamy.

Reklama

Jaja od rolnika w Łodzi - gdzie kupić?

Pomiędzy jajkami wiejskimi a ekologicznymi jest pewna różnica. Jajka ekologiczne to te pochodzące od kur z wolnego wybiegu, karmionych paszą bez antybiotyków i pestycydów. Dodatkowo w produkcji jajek ekologicznych zabronione jest stosowanie paszy zawierającej GMO. Typowo wiejskie jajka pochodzą natomiast od kur z wolnych wybiegów na wsiach, nie posiadają konkretnych wymagań jakościowych ani certyfikatów.

Wszystkim znany jest widok starszych pań czy handlarzy sprzedających na rynkach świeże jajka ze wsi, oto miejsca, w których kupimy od nich jajka:

  • Hala Zielony Rynek, przy placu Barlickiego 5 w Łodzi
  • Rynek Batory, przy ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego 39 w Łodzi
  • Targowisko Dolna-Ceglana, przy ul. Zgierskiej 91
Sklepy sprzedające ekologiczne jajka:

  • Organic Market, przy ul Jana Karskiego 5 (CH Manufaktura)
  • Sklep EKO-FIT Mrzygłód, przy Bałuckim Rynku 1, boks 30
  • Sklep Kraina Zdrowia - BIO, naturalne kosmetyki, sklep ze zdrową żywnością, przy ul. Kurczaki 50 w Łodzi
Jajka z chowu ekologicznego są także na półkach najpopularniejszych supermarketów tj. Lidl, Biedronka, Carrefour oraz Auchan. Wiele ofert dotyczących jaj wiejskich i ekologicznych znajdziemy także w sklepach internetowych oraz platformach tj. Olx czy Allegro, na których regionalni handlarze często oferują usługę dowozu.

Dlaczego warto kupować jajka z wolnego wybiegu?

Powody kupowania takich jajek mogą być różne – etyczne, ekologiczne, ze względów jakościowych, ze względu na smak czy przyzwyczajenie.

W sklepach dostępne są różne kategorie jajek, ze względu na rodzaj chowu kur. Na skorupkach znajdziemy następujące oznaczenia:

„0” – są to jaja z chowu ekologicznego, gdzie kury są hodowane w tradycyjnym gospodarstwie, nie podaje się im antybiotyków i innych leków, a karma pochodzi z upraw ekologicznych.

„1” – są to jaja z wolnego wybiegu, kury tak jak w gospodarstwie ekologicznym mogą poruszać się swobodnie po terenie, ale ich pożywienie nie podlega ścisłej kontroli pod kątem ekologicznego pochodzenia.

„2” – jaja pochodzące z chowu ściółkowego – kury mogą się poruszać po specjalnym kurniku, ale nie wychodzą na zewnątrz, podaje się im specjalne karmy.

„3” – jaja z chowu klatkowego – kury całe życie przebywają w klatce, podaje się im specjalne karmy.

Oczywiście na jajkach pochodzących ze wsi, najczęściej nie znajdziemy żadnych oznaczeń.

Spośród tych kategorii najlepiej wypadają jajka z kategorii 0, a najgorzej tzw. „trójki”.  Za każdą z kategorii kryje się określony smak. Dzięki świadomym wyborom jajek od „szczęśliwych kur” możemy przyczynić się do poprawy ich chowu, zwiększając popyt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy