Reklama

Reklama

Litr gazu za 4 zł? Samochody z LPG coraz mniej atrakcyjne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Litr gazu za 4 zł? Samochody z LPG coraz mniej atrakcyjne - Zdjęcie główne

Cena za autogaz rośnie. Eksperci prognozują, że zbliży się do 4 zł za litr | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Ceny benzyny galopują. Za litr popularnej "95" trzeba zapłacić ponad 6 zł. Więcej trzeba też zapłacić za LPG. Średnia cena w Polsce wynosi 3,36 zł za litr, w Łódzkiem - 3,41 zł. A ma być jeszcze drożej. Samochody na gaz powoli przestają się opłacać.

Reklama

Autogaz w Polsce najdroższy od 9 lat

Jak podaje branżowy portal e-petro.pl. ceny autogazu są w tej chwili w Polsce najwyższe od 9 lat. 

Na wzrost ceny LPG ma kilka czynników, m.in. zapotrzebowanie branży rolniczej i sytuacja polityczna (sankcje nałożone na Białoruś przez UE). Wciąż błękitne paliwo dostarczane jest w dużej mierze do Polski zza wschodniej granicy, z Rosji i Białorusi. 

Jak prognozują eksperci, cena za litr autogazu może zbliżyć się do 4 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane z utrzymaniem samochodu na LPG (droższe przeglądy, wydatki związane z serwisowaniem), może się okazać, że posiadanie samochodu na gaz przestanie być opłacalne.

- Samochód to skarbonka, każdy zmotoryzowany to wie - mówi pan Maciej ze Śródmieścia, właściciel skody fabii na gaz. - Mieszkam w Łodzi, a pracuję w innym mieście. Kupiłem auto na gaz, by dojazdy nie zrujnowały mojego budżetu. Teraz łapię się za głowę. Pamiętam, jak na początku pandemii litr gazu kosztował mniej niż 2 zł. Teraz cena niemal się podwoiła.

- Niedawno musiałem oddać auto do serwisu, bo były pewne problemy z gazem. Teraz czeka mnie przedłużenie homologacji, bo ta jest ważna przez 10 lat. Wiadomo, że 4 zł to mniej niż 6, ale gdy porówna się koszty, to auto na gaz nie jest już takim rarytasem. Wszystko zależy od spalania - dodaje mężczyzna.

Najwięcej aut na gaz jest w Łódzkiem

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na koniec 2019 roku mieliśmy w Polsce 2 mln 678 tys. 691 aut osobowych z LPG. Jak się okazuje w Łódzkiem mamy najwyższy odsetek aut z LPG, jeśli bierze się pod uwagę stosunek samochodów zasilanych gazem do wszystkich osobówek. 

Z dostępnych raportów wynika, że samochody na gaz stanowią 20,4 %, auta zasilane benzyną 53 %, a olejem napędowym 26,6 %.

"Stosunkowo najwięcej samochodów z instalacją LPG w porównaniu do całkowitej ilości samochodów w danym województwie było w województwie łódzkim. Więcej niż co piąty samochód (20,4%) w tym województwie mógł używać LPG jako źródła napędu" - czytamy w raporcie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Dane POGP pokazują, że w 2019 roku skonsumowaliśmy 2520 tys. ton gazu płynnego. Z uwagi na pandemię w 2020 r. zużycie to spadło.

Czy spadać będzie nadal? Czas pokaże.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy