reklama
reklama

Nowa para bocianów czarnych stworzyła udany związek! Zakochanych można podglądać [wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Nowa para bocianów czarnych stworzyła udany związek! Zakochanych można podglądać [wideo] - Zdjęcie główne

foto Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieDo gniazda monitorowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi 7 kwietnia powrócił jego dawny mieszkaniec, bocian czarny Florentino. Tej wiosny swój łódzki dom dzieli z Ferminą 3, nową samicą, której ornitolodzy jeszcze wcześniej nie widzieli. Wszystko wskazuje na to, że para ma się dobrze. Jej życie można podglądać dzięki live relacji online.
reklama

Wraz z nadejściem wiosny Florentino zakochał się na nowo. Jego partnerką została Fermina3 

Jak udokumentowali badacze, bocian czarny Fermino przybył do gniazda Dąb2 7 kwietnia o 15:30, a dzień później o 18:27 dołączyła do niego nowa samica, Fermina 3, nie widziana dotąt przez obserwatorów. Jak relacjonują naukowcy, ptaki od razu miały się ku sobie. 

Niespodziewanie 10 kwietnia do gniazda wróciła inna samica, Fermina2, z którą samiec zasiedlał je w zeszłym roku. Stara samica została szybko przepędzona przez nową partnerkę Florentina. Badacze mają nadzieję, że Fermina 2 bez problemu znalazła sobie nowe gniazdo i nie zrazi się początkowym niepowodzeniem.    

reklama

W roku 2021 gniazdo Dąb2 było zajęte przez Florentino i Ferminę2. Samica zniosła 4 jaja, z których wykluły się cztery pisklęta. Na początku czerwca doszło do eliminacji najmłodszego pisklęcia i w gnieździe zostały trzy. Otrzymały imiona Frezja, Felek i Florek. W pierwszej połowie sierpnia młode bociany wyleciały z gniazda. 14 sierpnia, zaledwie po paru dniach wędrówki, Felek ginie we wschodniej Rumunii, ale Florek i Frezja lecą dalej i wlatują do Afryki. Lokalizator Florka milknie nad Saharą koło Luxoru, a Frezja przelatuje przez Saharę i zimuje w Erytrei i Etiopii.

W 2021 r. udało się także odnaleźć na naszym terenie kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. 

reklama

Jak rozwija się relacja miedzy Flo i nową partnerką? Gniazdo bocianów czarnych można obserować przez całą dobę za pośrednictwem transmisji online. 

reklama

Bociany Czarne Online. Odkryjmy tajemnice fascynujących ptaków

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu instalujemy kamery z funkcją podczerwieni. I tak od 2016 roku obserwujemy – a wraz z nami coraz liczniejsza grupa internautów –  bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama