reklama
reklama

Centrum krwiodawstwa apeluje - do walki z koronawirusem również potrzebni są dawcy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Centrum krwiodawstwa apeluje - do walki z koronawirusem również potrzebni są dawcy!  - Zdjęcie główne

Centrum krwiodawstwa apeluje - do walki z koronawirusem również potrzebni są dawcy! (fot. fb Wampiriada) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi apeluje, by do punktu zgłaszały się osoby, które przebyły już zakażenie koronawirusem. Dzięki osoczu ozdrowieńców niektórzy pacjenci mieliby szansę na wyzdrowienie.
reklama

Zapasy w RCKiK kurczą się, właściwie są na wykończeniu. Centra krwiodawcze w okresie pandemii szczególnie potrzebują krwi.

!reklama!

Osocze pobrane od jednej osoby może uratować życie aż trzech pacjentów. Ze względu na dobre rezultaty stosowanej metody, zapasy osocza kończą się bardzo szybko. To, ile jednostek osocza będzie potrzebował pacjent, zależy od jego stanu zdrowia. Drugim czynnikiem jest liczba przeciwciał w oddanym osoczu. Zwykle na jednego pacjenta przypada jedna lub dwie jednostki osocza.

- W pierwszej kolejności osocze wysyłamy do pacjentów z Łodzi i województwa, ale dzielimy się nim też z innymi regionalnymi centrami krwiodawstwa, bo leku brakuje wszędzie - mówi Małgorzata Zimnicka, kierownik działu ekspedycji RCKiK w Łodzi.

reklama

Cała procedura pobrania trwa około godzinę – w tym czasie osocze od razu oddzielane jest od krwi. Od jednej osoby pobiera się maksymalnie 600 mililitrów substancji, która wystarczy na 3 porcje. Przed przystąpieniem do pobrania trzeba wykonać test na obecność koronawirusa, który musi dać wynik negatywny.

To, że szpitale potrzebują osocza ozdrowieńców, nie oznacza, że krew stała się mniej potrzebna. Tej też brakuje – w trakcie pandemii odbywa się wiele zabiegów i operacji, podczas których wykorzystywana jest krew.

Nie istnieje górna granica zapotrzebowania na osocze czy krew. Do oddania osocza mogą zgłosić się osoby, które miały pozytywny wynik testu robiony metodą PCR, po 28 dniach od zakończenia izolacji. Jeśli ktoś miał wykonywane testy kontrolne i uzyskał dwukrotnie ujemy wymaz, do RCKiK może zgłosić się po 14 dniach.

reklama

Trzecia droga - najrzadziej spotykana - na podstawie której można zostać uznanym za ozdrowieńca i potencjalnego dawcę, dotyczy tych osób, u których nie było pozytywnego wyniku testu PCR lub nie był on wykonywany. Jeśli takie osoby przeszły badanie pod kątem obecności przeciwciał IgG i stwierdzono u nich obecność tych przeciwciał, to takie osoby, jako ozdrowieńcy, mogą zgłosić się jako dawcy po 14 dniach od uzyskaniu wyniku badania przeciwciał.

Źródło: RMF24.pl, TVP Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama