Reklama

Reklama

Czy można uniknąć kar umownych dochodzonych przez wynajmującego na podstawie umowy najmu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można uniknąć kar umownych dochodzonych przez wynajmującego na podstawie umowy najmu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE W instytucjonalnych umowach najmu powierzchni biurowych, handlowych oraz magazynowych wynajmujący często zastrzegają sobie prawo do naliczenia najemcy kar umownych w razie przedwczesnego rozwiązania najmu, spowodowanego niedotrzymaniem zapisów umowy przez najemcę. Partner ŁSSE Cieślak Klimkowski Radcowie Prawni Sp. p. podejmuje komentarz w tej sprawie. Zachęcamy do poniższej lektury.

Reklama

Takie kary najczęściej sięgają równowartości czynszu i opłat eksploatacyjnych za okres 12 – 24 miesięcy. Zdarza się też, że niektórzy wynajmujący próbują narzucać mniejszym najemcom wyższe sankcje, sięgające nawet równowartości czynszu i opłat eksploatacyjnych za cały, pierwotnie ustalony okres najmu, nawet gdy umowa zostaje rozwiązana tuż po jej zawarciu, a najemca musi opuścić lokal na wiele lat przed uzgodnionym terminem.

 !reklama!

Warto jednak pamiętać, że pomimo uzgodnienia wysokości kar w umowie, najemcy mają prawo domagać się ich zmniejszenia a nawet anulowania w całości.

Zgodnie z kodeksem cywilnym, najemcy mogą żądać przed sądem zmniejszenia kary umownej, gdy jej wysokość jest rażąco wygórowana. Z taką sytuacją możemy mieć na przykład do czynienia, gdy wynajmujący domaga się kary o równowartości czynszu za okres kilku lat podczas, gdy już po kilku miesiącach od rozwiązania umowy z tym najemcą znalazł kolejnego chętnego, któremu wynajął ten sam lokal za porównywalny czynsz. W takim przypadku kara umowna może być niewspółmiernie wysoka w stosunku do szkody faktycznie poniesionej przez wynajmującego. Jeżeli najemca będzie w stanie to udowodnić, sąd najprawdopodobniej zdecyduje o obniżeniu wysokości kary umownej.

Czytaj więcej na stronie Strefa Wsparcia >>>

STREFA WSPARCIA

Porady gospodarcze, prawne. Wsparcie inwestorów i ich pracowników.
ŁSSE S.A. oświadcza, że za treści udzielanych porad prawnych odpowiedzialność ponoszą osoby prezentujące je na stronie STREFA WSPARCIA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy