Łódź. Spotkanie na szczycie branży AGD w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Kongres AGD to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie, omawiające działalność tego sektora gospodarki. Kongres to dla uczestników również czas podsumowania mijającego roku w branży, daje przedsiębiorcom, inwestorom, dystrybutorom i reprezentantom rządu okazję do rozmowy, wymiany doświadczeń oraz pomysłów, a także przedstawienia planów i rozwiązań technologicznych swoich firm na kolejny rok.W tym roku na kongresie obok tematów związanych bezpośrednio z branżą AGD, poruszone zostały także tematy ekologii i pandemii. Dlatego też hasło przewodnie tegorocznego kongresu to "Nowy klimat". Podczas konferencji Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu firmy Elektroeko, podkreślał jak ważny jest temat recyklingu surowców.
- Doczekaliśmy się takiego czasu, kiedy zużyty sprzęt przestał być nazywany odpadem, a zaczął być nazywany surowcem. Chcę powiedzieć, że jako pierwsi zdecydowaliśmy się na to, żeby zająć się tematem ekologicznym – to właśnie branża AGD powołała i finansuje naszą firmę.
Na kongresie poruszona została także kwestia pandemii, która zahamowała rozwój wielu branż. Swoje odcierpiała także branża AGD, jednak wg. słów Waldemara Budy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, akurat ten sektor gospodarki doskonale poradził sobie z trudnościami 2020 roku.
- Pandemia dała nowe wyzwania – pokazała, że trzeba reagować bardzo szybko na to co się w biznesie i w branży AGD dzieje. Okazuje się, że ten czas był dla branży dobry, bo pomimo nawet kilkunastodniowego przestoju w produkcji okazało się, że można zwiększyć produkcję w skali roku, czyli 2020r był rokiem dodatnim, jeśli chodzi o produkcję AGD. Wzrost jest niewielki, ale jest – w czasach bardzo trudnych, mało, która branża była w stanie w końcówce roku nadrobić ten pierwszy i drugi kwartał. Trzy procent wzrostu, to się przekłada na bardzo dużą skalę urządzeń – liczonych w milionach”
Waldemar Buda dodał, że wzrost popytu na urządzenia gospodarstwa domowego podczas pandemii wynika z większej ilości remontów. Przebywając w ponad rocznej izolacji każdy z nas chciał w swoim otoczeniu czuć się jak najlepiej, dlatego wiele osób zdecydowało się na zmiany w swoich mieszkaniach.
Rynek AGD odpowiednio zareagował na potrzeby konsumentów i wraz z popytem zwiększyła się podaż, stąd trzyprocentowy wzrost produkcji w porównaniu do roku 2019.
Łódź bijącym sercem AGD w Polsce
Spotkanie nieprzypadkowo odbywa się kolejny raz w Łodzi. To właśnie Łódź niezmiennie pozostaje liderem produkcji AGD w Polsce. A produkcja ponad 30 mln urządzeń dużego i małego AGD, plasuje Polskę na 1 miejscu w UE wśród producentów w tym sektorze. Branża AGD jest ponadczasowa, dzięki presji konsumentów i coraz nowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym rozwija się nieustannie.Rozwój branży gospodarstwa domowego przyczynia się także do zwiększenia się ilości miejsc pracy. Łódź została nazwana stolicą AGD - to tutaj przyszli pracownicy będą mieli szanse na stabilne zatrudnienie, rozwój i wspieranie łódzkiej potęgi produkcyjnej. Z drugiej strony inwestorzy i przedsiębiorcy mają szanse przyczynić się do rozwoju polskiego zagłębia produkcji sprzętu gospodarstwa domowego.
Oprócz tego, że Łódź przoduje w produkcji AGD, powodem organizacji kongresu właśnie tutaj jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
- Cieszę się, że długoterminowo udaje się Łódzkiej Strefie utrzymywać relacje ze wszystkimi producentami, bo to jest bardzo ważne. Można rok, dwa lata mieć jakieś partnerskie relacje, a tutaj jest ta przyjaźń, można powiedzieć już ugruntowana. Łódź szuka swojej szansy - mówi Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:
- Region łódzki jest kluczowy dla branży AGD w Polsce, dlatego też dobrze, że tak ważne wydarzenie branżowe odbywa się cyklicznie właśnie w Łodzi - komentuje Fabio Pommella, Prezes Zarządu Whirlpool Company Polska
Przed branżą AGD stoi jednak poważne wyzwanie, zarówno w Łodzi jak i w całej Polsce, czyli brak pracowników.
- Aspekt braku pracowników na rynku w Polsce jest bardzo widoczny. Robimy wszystko, żeby zrekrutować jak największą liczbę osób, zachęcić bezrobotnych i wyciągnąć ich z niebytu pracy. Ściągamy też pracowników z zagranicy, bo bez tego dużego wsparcia niektóre linie produkcyjne nie mogłyby działać tak wydajnie - tłumaczy Iwona Szmitkowska z Work Service.
Już co druga pralka w UE pochodzi z Polski
Polska ma szansę utrzymać pozycję lidera branży AGD w Europie, co najmniej utrzymując dotychczasowe tempo rozwoju i produkcji. W stosunku do roku 2019 wzrost produkcji wyniósł 3 proc., a jest to zarazem ok. 35 proc. urządzeń dużego AGD wyprodukowanych w całej Unii Europejskiej. Według ogólnej statystyki, co druga pralka, zmywarka lub suszarka do ubrań wyprodukowana w UE pochodzi z Polski.Według ekspertów, popyt na artykuły gospodarstwa domowego nie maleje, więc w przyszłym roku możliwe jest zanotowanie kolejnych, kilkuprocentowych wzrostów produkcji.
Miejmy nadzieję, że do kolejnych sukcesów nie przyczyni się pandemia, a jedynie świadome wybory konsumentów m.in. wymiana starszych, nieekologicznych modeli urządzeń na nowsze, oszczędniejsze zamienniki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.