Reklama

Reklama

Nowi inwestorzy w Łódzkiej Strefie. Inwestycje za miliard złotych i 400 nowych miejsc pracy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 14 wrz 2020 01:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ŁSSE Do końca sierpnia ŁSSE wydała 22 decyzje o wsparciu. Firmy zadeklarowały inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na ponad miliard złotych, i stworzą ponad 400 nowych miejsc pracy. Wśród nowych inwestorów jest 10 dużych, 6 średnich, 4 małe i 2 mikro firmy.

Coraz częściej z oferty strefy korzystają firmy polskie. W tym roku aż 14 firm z 22 reprezentuje polski kapitał. Są to z reguły firmy średniej wielkości i małe. Tylko 4 z polskich inwestorów to duże przedsiębiorstwa. Na ponowną inwestycję zdecydowała się Ceramika Tubądzin, wśród dużych polskich marek znajdziemy też na liście inwestorów firmy takie jak: Zboża Wielkopolskie.

!reklama!

- Cieszy nas aktywność wszystkich przedsiębiorców na rynku inwestycyjnym. W szczególności mikro, małych i średnich firm, które do tej pory mniej inwestowały niż duże podmioty. To się zmienia. Szczególnie widzimy duże zwiększenie środków przeznaczanych na pion inwestycyjny w małych i średnich polskich firmach, często budowanych od pokoleń. Trend wzrostowy zbiegł się z powstaniem Polskiej Strefy Inwestycji, więc z perspektywy czasu możemy ocenić, że jej powołanie miało znaczący wpływ na odblokowanie inwestycji – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wszyscy inwestorzy z kapitałem zagranicznym to duże firmy. Wśród nich znajdziemy belgijski Ontex, amerykański Wood-Mizer Industries, szwajcarski Alcon, czy niemiecki Interprint. Rynek inwestycyjny wbrew wielu przypuszczeniom nie załamał się ze względu na pandemię koronawirusa. Strefa do marca wydała 6 decyzji. W czasie najgorszego momentu związanego z wprowadzeniem przez rząd surowych obostrzeń do strefy przybyło 6 inwestorów. W okresie wakacyjnym od czerwca kolejnych 10 firm. Pojawiły się też firmy z branży tekstylnej i medycznej, które zwiększyły swój potencjał w trakcie lockdown’u.

- Mimo pandemii koronawirusa potrafiliśmy przekonać firmy, że inwestycja w łódzkiej strefie stwarza ogromny wachlarz możliwości. Daje nie tylko zwolnienie w podatku, ale wiele możliwości towarzyszących, które pozwalają na bezpieczny rozwój firmy. Na przykład korzystanie z najnowszych technologii budujących Przemysł 4.0, które strefa rozwija we współpracy ze startupami. Obserwujemy ruchy na rynku inwestycyjnym i obserwujemy pozytywne nastawienie firm, mimo sytuacji z wiązanej z pandemią. Mamy rozpoczętych kilka procesów inwestycyjnych i liczymy na dobrą inwestycyjną jesień – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wśród tegorocznych inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajdziemy przedstawicieli takich branż jak: produkcja tworzyw sztucznych, tekstur, maszyn rolniczych, papieru dekoracyjnego, płytek i dekoracji ceramicznych, budynków z drewna czy przetwórstwo i hodowla drobiu. Oprócz inwestycji produkcyjnych pojawiły się też projekty BPO. Firma Alcon – międzynarodowy lider w zakresie ochrony i pielęgnacji wzroku oraz największy producent soczewek kontaktowych na świecie – otworzyła Centrum Zaawansowanych Usług Biznesowych na warszawskim Mokotowie – objęte strefowym wsparciem. W ubiegłym roku ŁSSE wydała 34 decyzje o wsparciu, inwestorzy zadeklarowali ponad 2,1 mld zł i utworzenie ponad 800 nowych miejsc pracy.

Źródło: ŁSSE

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.