Reklama

Reklama

Polska zieloną wyspą na Covidowej mapie inwestycyjnej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polska zieloną wyspą na Covidowej mapie inwestycyjnej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Z raportu przygotowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i Fortak&Karasiński Radcowie Prawni pt. „Sytuacja gospodarcza w Polsce po COVID-19. Polska znów zieloną wyspą?”, wynika że Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie. W raporcie znalazły się prognozy dla polskiej gospodarki przygotowane przez zagraniczne instytucje, wykaz miejsc jakie zajmuje w rankingach i zestawieniach oraz opis sektorów, które przez epidemię ucierpiały najmniej. Raport zbiera najważniejsze informacje o rynku inwestycyjnym w czasie pandemii Covid-19.

Reklama

- Wszystkie gospodarki na całym świecie z niepokojem patrzą na wskaźniki ekonomiczne. Na szczęście Polska pozostaje zieloną wyspą – której gospodarka w czasie pandemii radzi sobie bardzo dobrze - mówi Sławomir Karasiński, partner w Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni.

 !reklama!

- Inwestycje zagraniczne wciąż napływają do Polski. Analizując okres do końca lipca 2020 roku na obszarze zarządzanym przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (centralna Polska), obsłużyliśmy już ponad 20 projektów inwestycyjnych z czego 7 z kapitałem zagranicznym - wyjaśnia Paweł Klimczak, zastępca Dyrektora w Departamencie Pozyskiwania i Obsługi Inwestora Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Okazuje się, że na tle innych państw Europy i świata Polska jest wyjątkowa. „fDi Intelligence”,  funkcjonujący w ramach Financial Times poinformował, że Polska jest liderem w Europie pod względem zwiększenia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Do tego Komisja Europejska prognozuje, że recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE - w  2020 roku PKB Polski skurczy się jedynie o 4,6 proc. Z kolei w opublikowanych prognozach, w ramach czerwcowej edycji raportu "Global Economic Prospects" - Bank Światowy prognozuje spadek PKB Polski w 2020 r. na poziomie 4,2 procent podkreślając, że sytuacja fiskalna w Polsce jest lepsza niż w innych krajach regionu, także dzięki „dywersyfikacji i konkurencyjności”.

Wszyscy inwestorzy z kapitałem zagranicznym, którzy do końca lipca otrzymali decyzję o wsparciu w ŁSSE to duże firmy. Wśród nich znajdziemy belgijski Ontex, amerykański Wood-Mizer Industries, szwajcarski Alcon, czy niemiecki Interprint. Rynek inwestycyjny wbrew wielu przypuszczeniom nie załamał się ze względu na pandemię koronawirusa. Strefa do marca wydała 7 decyzji o wsparciu. W czasie najgorszego momentu związanego z wprowadzeniem przez rząd surowych obostrzeń, czyli od marca do końca czerwca, do strefy przybyło 6 inwestorów. Liczby pokazują, że trend inwestycyjny wśród wszystkich inwestorów utrzymał się na poziomie tego sprzed pandemii.

Z analizy indeksów sektorowych od stycznia do czerwca wynika, że najmniejsze spadki odnotowały firmy z sektora budowlanego, nieruchomości i nowych technologii. Notowania giełdowe potwierdzają stabilizacje w gospodarce i odrabianie strat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy