To, że mikro, małe i średnie firmy dobrze czują się w strefie potwierdzają nie tylko rankingi, ale także tegoroczne wyniki. Aż 24 nowe inwestycje, czyli ponad 60 proc. wszystkich, realizowane będą przez firmy MŚP z polskim kapitałem. Wiele z tych inwestycji nie byłaby możliwa gdyby w 2018 roku nie wprowadzono Polskiej Strefy Inwestycji, ułatwiającej strefowe inwestycje.
– Dziś firma może zainwestować praktycznie na każdej nieruchomości i otrzymać wsparcie strefowe w postaci zwolnienia w podatku dochodowym. Kiedyś mogła to zrobić tylko w wyznaczonych podstrefach. Jak dobrze zadziałał ten mechanizm wprowadzony przez rząd najlepiej pokazują liczby. Bez niego realizacja 30-u tegorocznych inwestycji nie byłaby możliwa. Mimo pandemii nasi inwestorzy utworzą i utrzymają blisko 5 tysięcy miejsc pracy – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.
Polska Strefa Inwestycji uruchomiła potencjał drzemiący w polskich firmach z sektora MŚP. W ŁSSE zainwestowały firmy mikro, takie jak: JaTech, producent nowoczesnych maszyn dla przemysłu, Aristo Eco Home, które w Skierniewicach zamierza produkować elementy do domów prefabrykowanych w technologii szkieletowej, a także dwóch producentów mebli.
Wśród małych firm największą aktywnością inwestycyjną wykazała się firma Oxyline z Pabianic, która zaplanowała aż dwie inwestycje. Producent masek filtrujących z Pabianic zamierza zbudować nowy zakład i zwiększyć produkcję.
27 nowych inwestycji (71 proc.) będzie realizowane przez polskie firmy. Zamierzają w strefie zainwestować blisko 700 milionów zł. Czyli niespełna połowę zdeklarowanych przez wszystkie firmy nakładów. Pozostały miliard złotych to inwestycje zagranicznych przedsiębiorców, w tym 2 z Niemiec (5 proc.), 1 ze Szwajcarii (2,6 proc.), 3 z Francji (8 proc.), 2 z Luksemburga (5 proc.), 2 ze Stanów Zjednoczonych (5 proc.), 1 z Belgii (2,6 proc.).
Na inwestycje, co naturalne, najwięcej wydają duże firmy. W 2020 roku w ŁSSE pojawiło się ich 14 (67 proc.), z czego 7 (18 proc.) zaplanowało inwestycje przekraczające 50 mln zł, są to: Interprint, Grupa Producentów Rolnych „Zboża Wielkopolskie”, Progroup Board, Portocello Investments, S 54 Sp. z o.o., Roldrob, Alcon Polska. Ostatnia z wymienionych firm, globalny lider w branży okulistycznych wyrobów medycznych zainwestowała w Warszawie, którą zarządza Łódzka Strefa.
– Alcon Global Services, czyli centrum zaawansowanych usług biznesowych jakie stworzył nasz inwestor na warszawskim Mokotowie to przykład, że Łódzka Strefa jest nie tylko dla firm z branży produkcyjnej. Udziela także wsparcia, np. projektom BPO, których w strefie pojawia się coraz więcej – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Szwajcarski inwestor zaplanował zatrudnienie ponad dwustu nowych pracowników, co oznacza że w tej kategorii nie ma sobie równych. Z kolei liderem w liczbie wydanych decyzji w ŁSSE jest Roldrob – jeden z czołowych producentów na polskim rynku przetwórstwa drobiu. W mijającym roku zgłosił w Łódzkiej Strefie trzy projekty inwestycyjne i na wszystkie uzyskał strefowe wsparcie. Między innymi zamierza w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego zbudować nowoczesną wylęgarnię drobiu wodnego.
- Roldrob od wielu lat swoją działalnością buduje siłę gospodarczą regionu łódzkiego, zwiększa zatrudnienie, które przekroczyło już 1200 pracowników. Rozpoczęcie trzech inwestycji w jednym roku, w dodatku pandemicznym, przejdzie do strefowej historii. Za tak odważne i ważne dla regionu decyzje wręczyliśmy firmie Roldrob nagrodę im. Henryka Grohmana, którą przyznajemy od 8 lat inwestorom, firmom, fundacjom, osobom zaangażowanym w promocję Łodzi i regionu, a także działania CSR-owe – wyjaśnia Michalik.
Wśród średnich firm liderem w ilości decyzji jest firma „Agro-Masz” Paweł Nowak, która zaplanowała dwie inwestycje. Zajmuje się produkcją maszyn rolniczych na rynki: krajowy i zachodniej Europy. Z pomocą strefową inwestycję będzie też realizować firma Kwazar – jeden z czołowych przetwórców tworzyw sztucznych oraz wiodący producent opryskiwaczy i produktów drogowych w Polsce. Planuje budowę nowego zakładu pod Warszawą. Poza tym na liście firm średnich (wielkość przedsiębiorstwa) znaleźli się jeszcze producenci placów zabaw, myjni bezdotykowych, maszyn dla branży spożywczej, tektury falistej. W 2020 r. w ŁSSE inwestycje zaplanowało 6 mikro (16 proc.), 8 małych (21 proc.), 10 średnich (26 proc.), 14 dużych firm (37 proc.). Łącznie 38 czyli o 4 inwestycje więcej niż przed rokiem. A jak może wyglądać 2021 r.?
– Spodziewamy się utrzymania wzrostu inwestycji wśród firm z sektora MŚP i z polskim kapitałem. Cały czas jesteśmy otwarci na firmy produkcyjne, które stanowią większość obecnych i nowych inwestorów, ale spodziewamy się przyspieszenia firm świadczących usługi. Projektów z branży IT, BPO, nowoczesnych technologii. Na przykład takich jak inwestycja firmy Alcon Polska, która w Warszawie zbudowała nowoczesne centrum usług biznesowych i planuje zatrudnić blisko 250 pracowników. Wyzwania związane z pracą w pandemii spowodowały szybki wzrost firm dostarczających oprogramowanie IT, rozwój Data Center, inwestowanie w innowacje. Łódź czy Warszawa to idealne miejsca do rozwoju takich projektów. Spodziewamy się też przewartościowania obecnie działających łańcuchów dostaw i miejsc produkcji. Pandemia pokazała, że lokowanie zakładów produkcyjnych tylko w Chinach, wiąże się z dużym ryzykiem zerwania dostaw w czasie sytuacji kryzysowej. Zakładamy, że tutaj też pojawią się wartościowe inwestycje – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.
– W 2021 r. będziemy zgodnie z opracowaną strategią rozwijać nasz ekosystem wsparcia dla firm, oparty na ofercie zachęt inwestycyjnych jak i rozwoju technologicznym. Liczymy na firmy z sektora usługowego, IT, BPO, nowoczesnych technologii, dla których przygotujemy szczególną ofertę opartą na 5G Labs, czyli przestrzeni do testowania innowacji 5G. Rozszerzeniem tej oferty będzie możliwość współpracy ze startupami przy tworzeniu rozwiązań dla biznesu opartych o 5G, a także możliwość implementacji już stworzonych w ŁSSE rozwiązań. Obserwujemy sektor technologii dla biznesu, który jest bardzo rozwojowy, także w kontekście ruchu firm na rynku wschodnim, tj. np. Białorusi, Ukrainie. Jeżeli chodzi o firmy produkcyjne to widzimy dynamikę w sektorze energii odnawialnych, elektromobilności, e-commerce, a także ciągle zwiększamy atrakcyjność dla firm z Azji, w szczególności Japonii i Korei Południowej – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.