5 lat Polskiej Strefy Inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

5 lat Polskiej Strefy Inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Zdjęcie główne

5 lat Polskiej Strefy Inwestycji | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Dziś w ŁSSE miała miejsce konferencja prasowa „5 lat Polskiej Strefy Inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej” z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy i Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agnieszki Sygitowicz i Marka Michalika.

Polska Strefa Inwestycji powstała w 2018 roku dzięki uchwaleniu Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zmiana polegała głównie na zniesieniu dotychczasowych granic stref ekonomicznych i rozszerzeniu  ich zasięgu terytorialnego z niecałego procenta (0,08%) obszaru kraju na teren niemal całej Polski. Ta zmiana spowodowała, że Polska zyskała kolejny impuls rozwojowy. Zyskały także same strefy.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w latach 2018-2023 wydała 267 decyzji o łącznym nakładzie niemal 15,5 miliarda złotych, dzięki czemu powstanie ponad 6000 nowych miejsc pracy, a utrzymanych zostanie niemal 35 tysięcy miejsc pracy. Co warte podkreślenia – obecny zarząd ŁSSE wypracował przez 7 lat więcej decyzji niż wszystkie pozostałe zarządy od początku funkcjonowania Strefy. To pozycjonuje nieprzerwanie od lat Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w pierwszej dziesiątce najlepszych stref na świecie

W Polskiej Strefie Inwestycji doskonale rozumiemy, że siłą gospodarki jest polski biznes i jego rozwój. Nie zapominamy  o innowacjach i wielkich projektach, ale wiemy, że to sektor MŚP jest prawdziwym źródłem dobrobytu obywateli.

Przez lata Specjalne Strefy Ekonomiczne były dostępne głównie dla dużych, zagranicznych firm, które korzystały z przywilejów podatkowych – taką  konieczność narzuciły lata 90-te. Dzisiaj jednak, dzięki Polskiej Strefie Inwestycji to polskie firmy sektora MMŚP stały się podstawowymi beneficjentami stref i przyznawanych zwolnień podatkowych. Polska Strefa Inwestycji to jedna strefa, która oferuje wiele możliwości dla wsparcia rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Najlepszym tego przykładem jest liczba wydanych decyzji o wsparciu przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w podziale na wielkość przedsiębiorstwa. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ŁSSE w ciągu 5 lat wydała 163 decyzje, natomiast dla dużych przedsiębiorstw tych decyzji było 104. Co równie istotne przed powstaniem Polskiej Strefy Inwestycji do Stref Ekonomicznych zwracali się głównie zagraniczni przedsiębiorcy po powstaniu PSI te tendencje się odwróciły.

Efektywność ŁSSE można zauważyć już od początku kadencji obecnego zarządu,  nakłady inwestycyjne w latach 2016-2023 wynoszą 18,3 miliarda złotych, dla porównania w latach 1997-2015 ta wartość wynosiła 12,7 mld zł. Nowych inwestycji w latach 1997-2015 było 284, natomiast w latach 2016-2023 było 331.

Polska Strefa Inwestycji intensywnie wspiera rozwój MŚP poprzez doradztwo i wsparcie w procesach pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, działalność szkoleniową i wydawniczą, promowanie współpracy, a nawet wynajem powierzchni pod działalność gospodarczą. Tak szeroki katalog zadań – doradczych, finansowych i edukacyjnych powoduje, że PSI jest wysoko ceniona przez małe i średnie firmy.

Największe inwestycje w ŁSSE:

  • Daikin
  • Grupa Progroup
  • Ceramika Paradyż
  • Ceramika Tubądzin
  • Wielton
  • Colian

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy