reklama

Czy fotowoltaika to dobry sposób na nadchodzące podwyżki prądu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Czy fotowoltaika to dobry sposób na nadchodzące podwyżki prądu? - Zdjęcie główne

Fotowoltaika a podwyżki cen prądu | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWiele osób jest przerażonych wzrostem cen za energię elektryczną. Nie da się zaprzeczyć, że podwyżki są znaczące, a to najprawdopodobniej nie koniec! Jak się przed nimi zabezpieczyć? Fotowoltaika wydaje się jedną z najlepszych metod. To długofalowa inwestycja, która przynosi korzyści poprzez dostarczanie darmowego, ekologicznego prądu. Sprawdź, dlaczego instalacje fotowoltaiczne są tak opłacalne!

Fotowoltaika to darmowy prąd ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna działa poprzez przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Oznacza to, że po zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt można uzyskać zupełnie darmowy prąd. Dzięki rozwojowi technologii oraz różnym metodom wsparcia montaż instalacji fotowoltaicznej jest dziś dostępny w zasadzie dla każdego. Wystarczy kawałek działki lub dach budynku, na którym można zamontować panele.

Cena instalacji fotowoltaicznej jest zależna przede wszystkim od jej mocy. Przeciętna rodzina chcąca korzystać z energii produkowanej na własne potrzeby musi zainwestować średnio kilkanaście tysięcy złotych. Może jednak skorzystać z dotacji (np. z programu Mój Prąd albo Czyste Powietrze), a także preferencyjnych kredytów, dzięki czemu udaje się zmniejszyć koszty inwestycji i rozłożyć je w czasie. Ulga termomodernizacyjna pozwala ponadto odliczyć część z nich od podatku. Korzyści są zaś ogromne!

Własna instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność

Panele fotowoltaiczne produkują prąd zawsze wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne (nawet jeśli tylko przebijają przez chmury). Współcześnie są one bardzo wydajne. W polskich warunkach najwięcej energii elektrycznej jest produkowane latem, gdy dni są długie, a ilość promieniowania słonecznego statystycznie największa – wyjaśnia specjalista z FlexiPower Group. Powstają wówczas znaczne nadwyżki, które można "zmagazynować" poprzez oddanie ich do sieci elektroenergetycznej (tzw. net-metering) lub ładowanie specjalnych akumulatorów.

Warto wiedzieć, że zgodnie z planowanymi zmianami w prawie net-metering będzie niedostępny dla prosumentów, którzy zamontują instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku. Wpłynie to zapewne na wzrost popularności akumulatorów (magazynów energii), a w konsekwencji spadek cen tego typu rozwiązań. To świetna wiadomość, ponieważ magazynowanie jest jedyną metodą pozwalającą na całkowitą niezależność energetyczną. Dzięki temu energia wyprodukowana ze słońca i przechowywana za pomocą akumulatorów może być wykorzystana w dowolnym momencie – również podczas awarii sieci, co jest niemożliwe w przypadku instalacji fotowoltaicznej, która jest do niej podłączona.

Odpowiedni dobór paneli fotowoltaicznych to koszt energii elektrycznej obniżony niemal do zera

Montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki różnym metodom zagospodarowania nadwyżek, daje możliwość zredukowania wydatków na prąd niemal do zera. Prosument za sprawą produkcji energii na własne potrzeby i wykorzystania akumulatorów lub systemu rozliczenia z zakładem energetycznym może wyeliminować potrzebę pobierania prądu z sieci. Tym samym ponosi jedynie niewielkie koszty stałe związane z obsługą przyłącza, a energia elektryczna, z której korzysta, jest darmowa.

Oczywiście montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga pewnej inwestycji, ale dzięki ogromnym oszczędnościom uzyskiwanym każdego miesiąca, poniesione koszty mogą się zwrócić w zaledwie kilka lat. Tymczasem żywotność instalacji fotowoltaicznych ocenia się na kilkadziesiąt lat. Większość wysokiej jakości paneli jest objęta co najmniej 25-letnią gwarancją.

Wykorzystaj energię słoneczną na swoje potrzeby

Koszt montażu paneli to tak naprawdę niewielka inwestycja, jeśli wziąć pod uwagę oszczędności, jakie przyniesie w przyszłości. Nie ma pewności co do tego, o ile wzrosną ceny energii elektrycznej produkowanej w "tradycyjny" sposób, ale podwyżki są nieuniknione.

Tymczasem ogniwa fotowoltaiczne to sposób na darmowy prąd dla domu, gospodarstwa czy firmy. Ważne jedynie, aby odpowiednio dobrać moc instalacji i sposób gospodarowania nadwyżkami. W ten sposób zapewnisz sobie darmowy prąd i związane z tym oszczędności przez cały rok!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy