reklama
reklama

Fotowoltaika w województwie łódzkim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Fotowoltaika w województwie łódzkim - Zdjęcie główne

Fotowoltaika w województwie łódzkim | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wśród mieszkańców województwa łódzkiego fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak za sprawą szeregu dofinansowań, z których mogą skorzystać łodzianie. Przyczynia się do tego także zwiększona świadomość ekologiczna.
reklama

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

To inwestycja na lata z długą gwarancją żywotności, sięgającą nawet 30 lat!
Panele fotowoltaiczne są ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem dla Twojego domu.
To także pewność szybkiego zwrotu za inwestycję i długofalowy zysk. Niezależność od podwyżek cen prądu to dodatkowy argument przemawiający za tym, że inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna.
Dodatkowo instalacja PV:
•     to czyste źródło energii,
•     to bezobsługowość i cicha praca,
•     nie wymaga ona konserwacji i jest praktycznie bezawaryjna,
•     jest odporna na anomalie pogodowe.
Pozyskiwanie prądu ze słońca znajduje coraz więcej zwolenników. Konsumpcja czystej energii z odnawialnych źródeł energii i posiadanie własnej elektrowni w domu, to duża wygoda oraz ekologiczne podejście do życia.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w najbliższym czasie?

Obecnie decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych oraz wymianę licznika na dwukierunkowy, od razu można zacząć korzystać z systemu opustów. Co dzieje się z nadwyżką wyprodukowanej energii? Trafia ona do sieci, skąd jest możliwość jej odebrania w późniejszym czasie -  70% energii przy instalacji powyżej 10kWp do 50 kWp, a 80%, jeśli instalacja ma moc do 10 kWp. Reszta zostaje zachowana przez operatora sieci.
W niedalekiej przyszłości planowana jest zmiana sposobu rozliczania z prosumentami. Najprawdopodobniej będzie ona polegała na handlu energią. Instalacje fotowoltaiczne przyłączone do sieci, nie zostaną już objęte systemem opustów. Agregatorzy będą skupować nadwyżki z sieci - po średniej cenie hurtowej z poprzedniego kwartału. Jeśli dla prosumenta bieżąca produkcja energii elektrycznej okaże się zbyt mała, konieczne stanie się jej dokupienie. Prosument zapłaci za usługę cenę detaliczną z wliczoną już opłatą operatora. Na chwilę obecną osoby posiadające  panele fotowoltaiczne, mają gwarancję opustów przez kolejne 15 lat. Zmiany w ustawie będą dotyczyć osób planujących montaż paneli słonecznych po nowym roku.

Możliwości dofinansowania

W ostatnim czasie powstaje coraz więcej programów, których celem jest wsparcie finansowo Beneficjentów w montażu fotowoltaiki. Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą wybrać wśród kilku programów wsparcia:

Program „Mój Prąd 3.0”

To rządowy program do którego nabór wniosków rozpoczął się w lipcu br.
O dofinansowanie mogą starać się osoby, których instalacja ma moc od 2-10 kWp. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie w wysokości 3000 zł. Wnioski można złożyć online do 22.12.2021 roku lub do wyczerpania alokacji budżetu. Instalacja paneli fotowoltaicznych zwraca się średnio po 6-8 lat od zainstalowania. Ważne jest, aby Twoja instalacja nie była rozbudową istniejącej już instalacji PV oraz wydatki związane z przedsięwzięciem, zostały poniesione od 1 lutego 2020 r.

Program „Czyste powietrze”

Głównym celem programu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła na paliwo stałe. Słabej jakości paliwo, służące do ogrzewania domów, przyczynia się do powstawania szkodliwych substancji. Aby skorzystać z dotacji programu, wystarczy wymienić stare źródło ciepła na nowe - np. na powietrzną pompę ciepła. Przy okazji można skorzystać z dofinansowania, które obejmuje montaż paneli słonecznych. Dofinansowanie obejmuje instalacje o mocy 2-10 kWp. Beneficjenci mogą starać się o dotacje na fotowoltaikę w wysokości 5000 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna

Każdy podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Warunkiem jest posiadanie na własność budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ważne, aby zakończyć wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne przed upływem trzech kolejnych lat. Data ta liczy się od końca roku podatkowego, w którym poniesiony był pierwszy podatek. Każdemu podatnikowi przysługuje 53 000 tysiące złotych. Wystarczy w zeznaniu podatkowym odliczyć odpowiednią kwotę.

Programy regionalne

To programy, których adresatami są mieszkańcy konkretnego regionu. Gminy bardzo często oferują dofinansowania do systemu fotowoltaicznego. Szczegółowe informacje dotyczące programów regionalnych można znaleźć na stronie gminy lub powiatu. Programy regionalne cieszą się sporą popularnością w Polsce i to właśnie one przyczyniły się w dużej mierze do rozwoju energetyki słonecznej w naszym kraju.
Pomimo wyraźnych zapowiedzi zmian dotyczących ustawy OZE o rozliczaniu prosumentów, warto podkreślić, że inwestycja w system fotowoltaiczny nadal będzie opłacalna. Im większa autokonsumpcja tym lepiej, bo dzięki niej wykorzystujemy energię na bieżąco, bez oddawania do sieci. Urządzenia takie jak magazyn energii czy pompa ciepła, przyczynią się do optymalizacji zużycia energii, tym samym zwiększając opłacalność systemu. Alternatywą dla zmian w systemie rozliczeń prosumentów jest też bilansowanie energii 1:1, pozwalające na wykorzystanie 100% wyprodukowanej energii.
Więcej o fotowoltaice dedykowanej dla województwa łódzkiego - pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-lodz/

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama