reklama

Czym się różni tabletka „dzień po" od zwykłej antykoncepcji? Odpowiadamy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym się różni tabletka „dzień po" od zwykłej antykoncepcji? Odpowiadamy! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePigułki „dzień po” (inaczej tabletki „dzień po”) to forma antykoncepcji awaryjnej. Czym to się różni od zwykłej antykoncepcji? Ile kosztuje tabletka „dzień po”, kto może wypisać na nią receptę oraz od ilu lat można z niej skorzystać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.

Pigułki „dzień po” — czym różnią się od zwykłej antykoncepcji?

Pigułki „dzień po” stosuje się jednorazowo, po odbytym stosunku bez zabezpieczenia, a nie jak w przypadku zwykłej antykoncepcji, stale, przez większość dni w miesiącu. Tabletki „dzień po” odnajdują zastosowanie w sytuacjach takich jak:

  • odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego (w tym także w wyniku gwałtu),
  • opóźnienie w iniekcjach antykoncepcyjnych,
  • pominięcie tabletki antykoncepcyjnej,
  • pęknięcie prezerwatywy,
  • uszkodzenie kapturka dopochwowego,
  • zbyt wczesne oderwanie plastra antykoncepcyjnego.

Zawarte w nich substancje czynne wywołują zmiany w endometrium oraz powodują zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co uniemożliwia zajście procesu zapłodnienia.

Ile kosztuje tabletka „dzień po”? Gdzie można ją kupić?

Pigułki „dzień po” można je kupić w dowolnej aptece, za okazaniem recepty. Możliwe jest również zamówienie tabletek „dzień po” przez Internet — taką opcję oferuje wiele podmiotów medycznych oferujących swoje usługi zdalnie. Na rynku są dostępne dwa rodzaje preparatów — z lewonorgestrelem oraz octanem uliprystalu. Ile kosztuje tabletka „dzień po”? Cena pigułek z octanem uliprystalu wynosi od 80 do 150 złotych, natomiast antykoncepcja awaryjna oparta na działaniu syntetycznego hormonu lewonorgestrelu to wydatek na poziomie około 35-55 złotych. Za wystawienie recepty się nie płaci, jednak trzeba ponieść dodatkowo opłatę za prywatną konsultację z lekarzem. Cena prywatnych konsultacji przez Internet jest zwykle dużo niższa od ceny wizyty stacjonarnej.

Tabletka „dzień po” — kto może wypisać receptę?

Aby móc skorzystać z tabletki „dzień po”, potrzebna jest recepta wystawiona przez lekarza. Pigułki „dzień po” może przepisać nie tylko ginekolog, ale także lekarz medycyny rodzinnej lub każdej innej specjalności. Można ją uzyskać również od medyka, który jest na nocnym dyżurze. W trakcie wizyty lekarz powinien doradzić, jak zastosować daną tabletkę oraz przedstawić, jakie mogą być jej skutki uboczne.

Tabletka „dzień po” — od ilu lat można z nich skorzystać?

Tabletki „dzień po” stosunku nie powinny być stosowane przez młodzież przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. To jednak niejedyne ograniczenie. Komu może zostać przepisana tabletka „dzień po”? Od ilu lat można otrzymać na nią receptę? W przypadku większości pigułek są one dostępne jedynie dla osób w wieku powyżej 18 roku życia. Takie ograniczenia mają np. Escapelle oraz ellaOne. Natomiast bez recepty można kupić wspomniane tabletki np. w: Austrii, Bułgarii, Belgii, Czechach, Danii, Grecji, Francji czy Hiszpanii.

Pigułki „dzień po” — jakie są inne przeciwwskazania do ich stosowania?

Poza osobami w wieku poniżej 18 lat, z tabletek „dzień po” nie mogą korzystać także kobiety:

  • będące w ciąży,
  • karmiące piersią (chyba że na jeden tydzień zrezygnuje się z podawania dziecku mleka matki i zamiast niego poda preparat zastępczy),
  • uczulone na lewonorgestrel, octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • u których w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna,
  • u których w przeszłości zdiagnozowano astmę o ciężkim przebiegu, niektóre schorzenia jelit, zaburzenia czynności wątroby o ciężkim przebiegu lub zapalenie jajowodów.

Czy tabletki „dzień po” mają wysoką skuteczność?

Skuteczność tabletki „dzień po” zależy od rodzaju preparatu oraz tego, jak szybko pigułka zostanie przyjęta po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. W przypadku tabletek z lewonorgestrelem, które są tańsze, skuteczność wynosi 84%, pod warunkiem że pigułka została przyjęta do 72 godzin po stosunku. Natomiast droższe tabletki z octanem uliprystalu mają skuteczność na poziomie 98%, pod warunkiem że od stosunku bez zabezpieczenia nie minęło więcej niż 120 godzin.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE