reklama
reklama

Hackathon - Wspólnie przeciw epidemii Łódź 2022. Polowanie na jednorożca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Hackathon - Wspólnie przeciw epidemii Łódź 2022. Polowanie na jednorożca  - Zdjęcie główne

Hackathon - Wspólnie przeciw epidemii Łódź 2022 | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zagrożenia biologiczne są dziś najczęściej kojarzone z COVID-19, ale towarzyszą nam na co dzień i mogą pojawiać się także w innych formach oraz atakować nas w przeróżnych okolicznościach.
reklama

Wirusy, bakterie, grzyby czy utrata odporności to zagrożenia, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Dziś do przeciwdziałania oraz walki z nimi wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Aby  takie nowe rozwiązania  mogły się pojawić, potrzeba sprzyjających okoliczności nie tylko do wykreowania ale do wdrożenia w życie innowacyjnych  pomysłów. Temu właśnie służy Hackathon, któremu przyświecało wyzwanie „wspólnie przeciw epidemii”.

Hackathon to forma rywalizacji połączonej ze współdziałaniem, rodzaj konkursu mającego na celu wyłonić jednego lub więcej zwycięzców. Nagrodą w Hackathonie może być przejście do dalszych etapów rozwoju projektu, może to być także nagroda w postaci wsparcia inwestycyjnego. W tegorocznym Hackatonie organizowanym przez RDS Fund Sp. z o.o. można było uzyskać  dwie formy nagrody: przejście do kolejnego etapu i dofinansowanie negocjowane z funduszem organizującym rywalizację. Warto nadmienić, że projekt „Nowa Ziemia Obiecana Seed Found” realizowany w Łodzi jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Bridge Alfa.

Partnerami projektu zostali ZIPSEE Cyfrowa Polska, Centrum Kreatywności Fabryka, Politechnika Łódzka, Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej, a medialnie wspierali przedsięwzięcie Rzeczpospolita, TuLodz.pl i Radio Łódź.

Do konkursu innowacyjnych pomysłów mogły stanąć zespoły, firmy i osoby posiadające wystarczająco dużo motywacji, wiedzy i doświadczenia, by udowodnić  grupie ekspertów, że ich projekt wart jest uwagi i odpowiednich inwestycji. Innowacja bowiem, jak twierdzi Project Manager tegorocznego Hackathonu, Jan Bocian z RDS Fund Sp. z o.o., jest tylko wtedy, gdy skutecznie uda się wprowadzić ją na rynek. Trzeba więc, zanim zaczniemy inwestować w pomysł ocenić, czy ma on szansę funkcjonować w realiach komercyjnych i czy planowane inwestycje są adekwatne do oczekiwanych efektów. Dlatego też w ocenę projektów zaangażowani są specjaliści różnych dziedzin, takich jak prawo, ekonomia, biotechnologia, ochrona zdrowia, informatyka i wiele innych po to, by możliwie skutecznie wyeliminować słabe punkty projektu i wzmocnić te, które mogą stanowić o jego sukcesie.  

Schemat działania procesu inwestycyjnego jest całkiem prosty: najpierw rekrutuje się zespoły chcące zaprezentować swoją innowację, następnie poprzez pracę z mentorami/ekspertami, uzupełnianie kompetencji i rzeczową dyskusję następuje selekcja wybranych projektów. W etapie trzecim, którym jest zasadniczy Hackathon mamy pracę zespołów z mentorami w modelu hybrydowym (online i w spotkaniach osobistych), kiedy to w finale następuje prezentacja projektów i wybór laureatów edycji. Zakończeniem procesu jest rozpoczęcie prac z laureatami nad rozwojem projektów oraz analiza Proof of Principle  (faza polegająca na wczesnej weryfikacji pomysłu, wstępnej ocenie potencjału projektu, analizie otoczenia konkurencyjnego, zdefiniowaniu planu badawczego i pierwszych kamieni milowych rozwoju projektu). 

Eksperci zaangażowani w tegoroczny Hackathon najpierw przedstawili teoretyczne założenia dla rozwoju projektów. Podczas sesji krótkich wykładów i prezentacji przedstawili oni zagadnienia, które powinny być uwzględnione przez uczestników hackathonu. Mieliśmy zatem przedstawienie zasad inwestowania w programie BridgeAlfa „Nowa Ziemia Obiecana Seed Fund”, omówienie podstawowych zagrożeń biologicznych i nowoczesnych metod ochrony zdrowia, czy spojrzenie na ochronę prawną własności intelektualnej. 

Tegoroczny Hackathon zgromadził więc z jednej strony ambitnych twórców innowacji, z drugiej zaś wybitnych ekspertów. Obie strony przez trzy dni prowadziły twórcze i krytyczne dyskusje. Idee przyniesione przez twórców doskonale wpisały się w temat tegorocznego Hackathonu, wymagały jednak solidnej obróbki merytorycznej ze strony ekspertów. W ten sposób udało się wyłonić trzy Zespoły przedstawiające innowacyjne i perspektywiczne pomysły biznesowe. Jest to pierwszy etap drogi, której finałem, zgodnie z hasłem zawartym w tytule, jest upolowanie jednorożca - czyli zbudowanie firmy której wycena, w perspektywie 5-10lat będzie wynosić  1 miliard dolarów. 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej, gdzie zaprezentowano ekspertów, idee kilku projektów oraz, co najważniejsze ogłoszono zwycięzców tegorocznego Hackathonu „Wspólnie przeciwko epidemii Łódź 2022. Polowanie na jednorożca”. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama