reklama
reklama

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów: Czy to w ogóle możliwe? - pomoc drogowa Łódź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów: Czy to w ogóle możliwe? - pomoc drogowa Łódź - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Kierowcy cenią ją za wygodę oraz funkcjonalność, jednak automatyczna skrzynia biegów mimo, że faktycznie sprawia, że jazda samochodem
reklama

Dzieje się tak np. wówczas, gdy samochód z automatyczną skrzynią biegów na skutek jego unieruchomienia wymaga holowania i przetransportowania go do najbliższego warsztatu. Czy zabieg ten w przypadku automatycznej skrzyni biegów jest w ogóle możliwy i jak bezpiecznie holować takie auta? O pomoc w odnalezieniu odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Jakuba Cukierskiego właściciela firmy Auto-Hol oferującej pomoc drogową na terenie Łodzi i okolic.

Czy holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów jest zgodne z prawem?

Nie ma wątpliwości, że samochody z automatyczną skrzynią biegów cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na taki obrót spraw ma bez wątpienia fakt, że są one znacznie szybsze, dziecinnie proste w obsłudze, płynnie działają, a ponadto nie mają również negatywnego wpływu na spalanie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jazda automatem to sama przyjemność, a kto raz jej spróbuje ten z pewnością nie będzie chciał wracać do auta z manualną skrzynią biegów. Niestety jednak czar pryska, gdy ukochane auto z automatem napotyka awarię, która tak skutecznie unieruchamia samochód, że konieczne okazuje się holowanie, a w tym przypadku wcale nie jest ono takie łatwe…

Owszem holowanie samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów jest jak najbardziej legalne, jednak powiedzmy sobie szczerze – nie należy ono do najłatwiejszych. Wszystko to przez fakt, że producenci aut w trosce o funkcjonalność i długą żywotność samochodów oraz bezpieczeństwo pasażerów zazwyczaj surowo zabraniają holowania aut, podczas którego koła napędowe bezpośrednio stykają się z nawierzchnią jezdni. Jedynym uzasadnionym rozwiązaniem wydaje się więc wezwanie lawety, jednak czy aby na pewno?


Kochamy je za design i intuicyjną obsługę, jednak pomoc w przypadku awarii automatu to nie lada wyzwanie logistyczne

Holowanie automatu: jak dojechać do warsztatu w jednym kawałku?

Mimo, że producenci aut nie zachęcają do samodzielnego holowania automatu bez pomocy profesjonalnej lawety, to niestety w szczególnych sytuacjach wydaje się to być jedynym, możliwym rozwiązaniem. Jak więc holować auto by nie wyrządzić mu jeszcze większej szkody i tym samym nie zwiększyć kosztów jakie przyjdzie nam ponieść za ewentualną naprawę?

Kluczem do sukcesu jest w tej sytuacji zachowanie bardzo dużej ostrożności (nawet nieco przesadzonej), a także odpowiednie przygotowanie bez którego dodatkowe uszkodzenia samochodu są niemalże gwarantowane. Niezależnie od rodzaju holowanego auta, warto również zadbać o właściwe oznakowanie, które zapewni bezpieczeństwo nie tylko kierowcom obu samochodów, ale również innym uczestnikom ruchu ulicznego, a także pieszym...

W niezbędnym zestawie musi znaleźć się:

  • hak i ucho holownicze, które w zależności od modelu posiadanego samochodu są do niego fabrycznie przytwierdzone lub tez wymagają samodzielnego dokręcenia,
  • linka holownicza wykonana z materiału o naprzemiennej czerwono-białej barwie (bądź też innej oznakowanej za pomocą czerwonej lub żółtej chorągiewki),
  • wchodzący w skład obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu trójkąt ostrzegawczy, który w przypadku holowania powinien być umieszczony w jednym z rogów tylnej szyby.

Ponadto holując auto wyposażone w automatyczną skrzynię biegów należy też pamiętać o włączeniu świateł mijania, które nie wiedzieć czemu często zastępowane są przez kierowców poprzez światła awaryjne. Jest to jednak całkowicie błędna taktyka, gdyż zasygnalizowanie ewentualnego kierunku skrętu staje się w tej sytuacji niemożliwe.

Po zadbaniu o właściwą oprawę w postaci koniecznych dodatków można przystąpić do holowania, które należy rozpocząć od ustawienia dźwigni do redukcji biegów na symbolu „N” (neutral), który jest odpowiednikiem tzw. luzu. Holując samochód wyposażony w tego typu przekładnię trzeba również (co powinno być oczywiste) pamiętać o włączeniu silnika, gdyż w przeciwnym razie skrzynia biegów traci smarowanie i tym samym może poważnie się uszkodzić. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także prędkość, której maksymalna, dopuszczalna wartość określona jest w instrukcji obsługi samochodu – zupełnie tak jakby producenci przewidzieli, że samochód, który rzekomo nie powinien być holowany prędzej czy później jednak będzie. W zależności od modelu auta, zazwyczaj wynosi ona około 30-40km/h (max. 50 km/h), a maksymalna odległość przez jaką można holować samochód z automatyczną skrzynia biegów nie powinna przekraczać 50 km.

Oczywiście holując tego typu auto należy również pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Holowanie samochodu z automatem powinno przemieszczać się prawym pasem i jeśli jest to tylko możliwe należy wybierać raczej mniej uczęszczane trasy. Zapomnij również o nagłym przyspieszaniu, gwałtownym hamowaniu czy skręcaniu, które w najgorszym scenariuszu mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia się linki holowniczej i stworzenia bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje, wielu kierowców przemieszczających się za pomocą samochodu z automatyczną skrzynią biegów, w przypadku awarii decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej lawety, która jest o wiele mniej ryzykownym rozwiązaniem.

Jaki jest najlepszy sposób na holowanie automatu?

Wspomniane w poprzedniej części tekstu rozwiązanie wiąże się niestety z ryzykiem trwałego i kosztownego uszkodzenia i tak już wymagającego naprawy auta, dlatego też lwia część posiadaczy automatu zamiast pomocy znajomych lub życzliwych kierowców wybiera raczej pojazd pomocy drogowej wyposażony w tak zwany motyl holowniczy. Co jest zresztą jak najbardziej zrozumiałym wyjściem z tejże sytuacji.

Holując auto z wykorzystaniem motyla holowniczego masz gwarancję, że oś Twojego samochodu nie będzie miała styczności z jezdnią, dzięki czemu ewentualne ryzyko uszkodzenia jakiejkolwiek dodatkowej części zostanie kompletnie zminimalizowane. W zależności od rodzaju posiadanego przez samochód napędu (na przód lub tył) uniesiona zostanie inna część auta, a w sytuacji, gdy ma on napęd na cztery koła wystarczy po prostu ustawić go na jedną, wybraną oś.


Czasem zdecydowanie lepszym wyjściem w przypadku unieruchomienia auta jest wezwanie fachowej pomocy drogowej

Nagła awaria na trasie? Bez obaw pomoc drogowa Cukierski Auto-Hol jest zawsze do Twojej dyspozycji!

Niestety awarie samochodowe mają to do siebie, że niemal zawsze przytrafiają się w najgorszym momencie, jednakże wbrew pozorom wcale nie jest to powód do rozpaczy. Dzięki pomocy profesjonalnej pomocy drogowej Twoje auto szybko stanie o własnych siłach, a Ty nie będziesz musiał zanadto się zamartwiać o jego dalsze losy. Jeśli szukasz firmy oferującej pomoc drogową oraz autoholowanie, która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem, profesjonalizmem, gwarancją wysokiej jakości usług oraz konkurencyjną ofertą cenową, to miło nam poinformować, że właśnie ją znalazłeś!

Postaw na najlepszych i w przypadku nieoczekiwanej sytuacji na drodze skontaktuj się z łódzką firmą Cukierski, której eksperci są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. W codziennej pracy korzystamy wyłącznie z nowoczesnych sprzętów, które poddawane są cyklicznym przeglądom, możesz mieć więc pewność, że Twoje auto będzie we właściwych rękach i bez problemu dojedzie do warsztatu lub każdego innego miejsca. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą usług dostępną na stronie cukierski-auto-hol.pl

JAKUB CUKIERSKI AUTO-HOL
Mieczysławy Ćwiklińskiej 8/103
92-508 Łódź
Telefon czynny całą dobę: +48 883 566 784

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama