Reklama

Reklama

Jak karmić ryby w domowym stawie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak karmić ryby w domowym stawie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Własne oczko wodne czy przydomowy staw to nie tylko piękna dekoracja przestrzeni, ale również okazja do założenia własnej hodowli ryb. Zwierzęta te dodają uroku mniejszym akwenom, mogą być również odławiane, przez co mamy przestrzeń do rozwijania pasji, jaką jest wędkarstwo. Hodowla ryb to świetne zajęcie, które nie jest zbyt skomplikowane, jednak zanim założymy własną obsadę możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musimy zapewnić tym zwierzętom? Jaki pokarm sprawdzi się dla ryb stawowych?

Reklama

Czym karmi się ryby stawowe?

Dieta ryb hodowlanych składa się w głównej mierze z różnego rodzaju zbóż, karmy granulowanej, karmy leczniczej (układanej przez weterynarza) i pokarmu naturalnego. Pasze te podaje się w określonym czasie w roku, w różnych proporcjach, w zależności o wielkości ryb i ich potrzeb. Jeżeli chodzi o zboża, najczęściej, jako pokarm będziemy sięgać po jęczmień, pszenicę i żyto. Warto przy tym wiedzieć, że ryby stawowe dobrze tolerują zboża niskiej jakości. Zboża mają tę zaletę, że bogate są w węglowodany. Jeśli zaś chcemy podać rybom pokarm bogaty w białko, powinniśmy sięgnąć po pasze granulowane, które są w nie bogate. Dodatkowo granulat zawiera dużo karotenoidów, które to poprawiają wybarwienie niektórych gatunków ryb, na przykład karpi. Karmę w granulacie dostosowujemy do wieku i wielkości ryb – ryby młode możemy karmić paszą o granulacie 0,5 milimetra, zaś dwuletnie tą o granulacie do 3 milimetrów. Jednym z ulubionych pokarmów ryb stawowych jest z pewnością kukurydza, jednak nie należy z nią przesadzać, gdyż można w ten sposób przekarmić zwierzęta. Młode ryby, w tym karpie, skorzystają ze śruty sojowej, która wspomoże ich rozwój.

Pływający pokarm dla ryb stawowych HIKARI Gold Mini 500g

Jak karmić ryby?

Nie tylko sam pokarm ma tutaj znaczenie, ale również to, w jaki sposób go podajemy. Jest kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy karmieniu ryb stawowych. Pierwszą taką zasadą czy też wskazówką jest okres kamienia ryb. Nie należy dokarmiać ich przez cały rok, gdyż jest to niepotrzebne. Ryby przestają żerować, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W tym wypadku cała zima jest zatem okresem, w którym nie musimy ryb dokarmiać. Podobnie jest wiosną, gdy z kolei stawy bogate są w naturalny pokarm. Dokarmianie ryb w tym wypadku powinno się odbywać tylko w dużych obsadach. Ryby karmimy zaś latem. Tutaj jednak warto unikać podawania pokarmu w ciągu dnia (blisko południa, gdy temperatury dochodzą do największych wartości), gdyż duża zawartość białka w wysokich temperaturach niekorzystnie wpływa na parametry wody. Pokarm w lecie podaje się wczesnym rankiem. Warto także zmoczyć pokarm przed podaniem, gdyż w ten sposób ułatwiamy zwierzętom spożycie go, co ma znaczenie przy upałach (ryby nie tracą potrzebnej energii). Ryby stawowe karmimy raz dziennie. Dobrą wskazówką przy karmieniu jest także sprawdzanie poziomu tlenu w wodzie – w ten sposób możemy określić pobór paszy.

Zbilansowany, wysoko jakościowy pokarm zakupimy w sprawdzonych sklepach akwarystycznych czy zoologicznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy