-
Czas na renegocjacje umów z dostawcami usług
W dobie kryzysu warto przyjrzeć się rachunkom i pakietom, jakie płacimy u dostawców. Weźmy chociażby telewizję i Internet. Wiele osób korzysta z droższych pakietów i zupełnie nie wykorzystuje potencjału takiego pakietu. Tymczasem, może się okazać, że miesięcznie wydajemy nawet kilkadziesiąt złotych na coś, czego nie używamy lub używamy sporadycznie. To samo tyczy się umowy abonamentu na telefon komórkowy. W dobie kryzysu oszczędności warto zacząć od rozrywek, być może okaże się, że płacenie kilku platformom streamingowym jest całkowicie zbędne? Pierwszy krok na drodze do zdrowego budżetu to zmniejszenie miesięcznych wydatków na zbędne rzeczy.
-
Oszczędzanie energii to absolutna podstawa
Głównym problemem wielu gospodarstw domowych są rosnące rachunki za prąd, gaz, ale również ciepłą wodę. Kryzys to dobry czas, aby zapoznać się z podstawami eko trybu życia, w którym oszczędza się energię, zwłaszcza, że wielu Polaków wciąż popełnia proste błędy, które odbijają się na rachunku. Główne błędy? Niezakręcanie wody w trakcie mycia zębów, pozostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, błędy przy gotowaniu wody (np. niezakrywanie garnka, co wydłuża czas gotowania). Proste zmiany pomogą zaoszczędzić na rachunkach.
-
Bądź na bieżąco z promocjami w sklepach
W dobie kryzysu warto sumiennie przeglądać paragony i codzienne wydatki w sklepach. Duże dyskonty posiadają swoje aplikacje, a w nich programy lojalnościowe. Z kartą (lub aplikacją) danej sieci możesz liczyć na kupony, zniżki oraz promocje na wiele popularnych produktów. Jedno jest pewne – takie zakupy wciąż będziemy robić, niezależnie od sytuacji finansowej. A co za tym idzie, warto korzystać z promocji i programów lojalnościowych, które w skali miesiąca mogą zaoferować niemałe oszczędności.
-
Odkładanie pieniędzy na oszczędnościowym koncie walutowym
Konta oszczędnościowe i lokaty to kiepski pomysł. Obecnie, ciężko o oprocentowanie wyższe o 5% w przypadku konta oszczędnościowego i 10% w przypadku lokaty. Przy 15% inflacji to i tak oznacza spadek wartości posiadanego kapitału. Aby być na bieżąco warto śledzić aktualne promocje bankowe: https://www.niepoddawajsie.pl/promocje-bankowe/
Nieco lepiej wypadają oszczędności w stabilnej walucie obcej. Największą popularnością cieszą się dolary amerykańskie, euro, funty oraz franki szwajcarskie. Chociaż oprocentowanie na kontach walutowych jest mniejsze, to wciąż opłacalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, jak w ostatnich miesiącach złotówka traci do czołowych walut.
-
Inwestowanie wolnych pieniędzy w bezpieczne aktywa
Nadmiar pieniędzy w dobie kryzysu brzmi jak oksymoron, ale może się okazać, że oszczędny tryb życia pozwoli na zebranie nieco większej kwoty. Warto ją ulokować w bezpieczne inwestycje, aby uchronić pieniądze przed utratą wartości. Poza wspomnianymi już walutami obcymi warto zastanowić się nad złotem lub srebrem, a także nad obligacjami. Wbrew pozorom, niezłym rozwiązaniem może być także giełda, ale tylko mocne i sprawdzone spółki. Pomocne będą tutoriale dołączane do bezpłatnych kont maklerskich: https://www.niepoddawajsie.pl/jakie-konto-maklerskie/
Warto pamiętać, że w dobie kryzysu akcje można kupić dużo taniej. To właśnie na światowych kryzysach rodziło się wiele legend inwestycyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.