reklama

Jak stosować olej z wiesiołka i na co pomaga?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak stosować olej z wiesiołka i na co pomaga? - Zdjęcie główne

Olej z wiesiołka | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieNaturalne oleje roślinne tłoczone na zimno kryją w sobie wiele cennych właściwości dla zdrowia, z których warto czerpać pełnymi garściami. Jednym z nich jest olej z wiesiołka, który od wieków stosowany jest jako remedium na dolegliwości kobiece, ale nie tylko. Jego szerokie spektrum działania sprawia, że jego regularne spożywanie oznacza ogromne wsparcie dla Twojego organizmu na wielu płaszczyznach. Na co pomaga olej z wiesiołka i jak go stosować, aby wykorzystać jego ogromny potencjał? Sprawdź!

Czym jest olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka pozyskiwany jest z nasion tejże rośliny, która wyróżnia się żółtymi kwiatami. Co ciekawe, niewiele osób wie, ale kwitnie ona wieczorami. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej i to właśnie tam odkryto jej cenne właściwości. Od wielu pokoleń jest ona stosowana jako środek w walce z różnego rodzaju dolegliwościami, jak również wsparcie zdrowej i zbilansowanej diety.

Popularność oleju z wiesiołka znacznie wykracza jednak poza granice amerykańskiego kontynentu. Cieszy się on dużym zainteresowaniem na całym świecie, zwłaszcza wśród kobiet. Składniki zawarte w oleju z nasion wiesiołka tłoczonym na zimno pomagają przetrwać w trakcie menstruacji, ale to tylko wierzchołek góry lodowej jego prozdrowotnych właściwości. Zbawiennie działa również na urodę. 

Wszystko, co najlepsze w wiesiołku kryje się w jego nasionach. Choć małe, twarde i niepozorne, to zawierają moc cennych substancji. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się nienasycone kwasy tłuszczowe, jak również te nasycone - w odpowiednim zbilansowaniu. Ponadto dobrej klasy olej z wiesiołka to również bogate źródło białka, steroli roślinnych, jak również enzymów. Znajdziesz w nim także witaminę E i szereg mikro- i makroelementów na czele z takimi jak m.in. potas, selen, cynk czy wapń.

Olej z wiesiołka - poznaj jego właściwości prozdrowotne

Dlaczego warto na własnej skórze przekonać się o dobroczynnym działaniu oleju z wiesiołka? Wykazuje się on silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, antyoksydacyjnymi, jak również ochronnymi. W dużej mierze jest to zasługa nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dokładniej kwasu linolowego (LA) i kwasu gamma-linolenowego (GLA). Regularne dostarczanie ich organizmowi to cenne wsparcie m.in. dla układu rozrodczego, odpornościowego, jak również sercowo-naczyniowego. 

Co więcej, niedobór GLA może być bardzo groźny dla zdrowia i przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń. Wszystko przez to, że może on upośledzać działanie narządów wydzielania wewnętrznego, które odpowiadają za wydzielanie hormonów. W praktyce mowa m.in. o tarczycy, przytarczycach, przysadce mózgowej, czy też jądrach i jajnikach. Efekt? Zwiększone ryzyko m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu pokarmowego, nawracających infekcji dróg oddechowych czy też stanów zapalnych wątroby. Ponadto dostarczanie organizmowi kwasu GLA wraz z dietą stanowi ogromne wsparcie przy leczeniu chorób natury dermatologicznej, takich jak m.in. AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca czy też egzema.

Musisz wiedzieć, że kwasy NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) w większości nie są syntetyzowane przez organizm ludzki. Dotyczy to również kwasu GLA, dlatego też spożywanie oleju z wiesiołka może pomóc Ci ochronić się przed przykrymi skutkami jego niedostatecznego poziomu.

Olej z wiesiołka - na co pomaga i jak stosować?

Jednym z powodów, dla których warto mieć pod ręką olej z wiesiołka tłoczony na zimno to wsparcie gospodarki hormonalnej. Utrzymanie ich odpowiedniego poziomu reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie - zwłaszcza u kobiet.

Miej go zawsze w pogotowiu w okresie miesiączki i okołomiesiączkowym. Wiele kobiet zmaga się w tym czasie z bólem i dyskomfortem. Olej z nasion wiesiołka przyczynia się do poprawy ukrwienia, jak również nawilżenia błon śluzowych. Ponadto wpływa na regulację procesów zapalnych w organizmie. Wszystko dzięki właściwościom korzystnie wpływającym na poziom hormonów.

Ponadto olej z wiesiołka warto stosować, kiedy odczuwasz objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Działa on kojąco, a co za tym idzie, przyczynia się do zmniejszenia m.in. rozdrażnienia czy senności. Ponadto skraca okres trwania PMS, jak również redukuje ilość wykwitów na twarzy często poprzedzających pojawienie się krwawienia miesiączkowego.

Niewiele mówi się o tym, że nawet 70% kobiet może odczuwać ból piersi na różnych etapach życia. Mastalgia, bo o niej mowa, bardzo często występuje w wyniku zmian hormonalnych związanych z postępowaniem cyklu menstruacyjnego. Stosowanie oleju z wiesiołka pomaga zredukować dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Ponadto jest on także cennym wsparcie dla osób, które chorują na AZS. Z uwagi na obecność kwasów NNKT przyczynia się do minimalizowania obrzęków i zaczerwienień, a także pomaga złagodzić swędzenie i przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Zastosowanie oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka możesz z powodzeniem pić łyżeczką, jednak wiele osób zdecydowanie woli spożywać go w innym wydaniu - jako dodatek do potraw. Na jego bazie możesz przygotować pyszny dressing do sałatki, polać nim świeże lub gotowane warzywa, albo skropić ulubione mięso. Świetnie sprawdza się także do past kanapkowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy