Celem programu Poland Prize jest wzmocnienie polskiego ekosystemu startupowego poprzez transfer innowacyjnych pomysłów, biznesowej kultury i talentów z zagranicy oraz kreowanie wizerunku Polski jako kraju pierwszego wyboru w Europie Środkowo-Wschodniej do prowadzenia działalności dla zagranicznych startupów.
Przechodząc do konkretów, program Re_source zakładał pozyskanie 38 międzynarodowych startupów, które razem z max. kwotą dofinansowania
w wys. 300 tys. zł./startup otrzymały kompleksowe wsparcie na 3 etapach współpracy:
- soft-landing – czyli formalności związanymi z założeniem
oraz rejestracją działalności w Polsce, - akceleracja polegająca na rozwijaniu innowacyjnego rozwiązania we współpracy z Partnerem Biznesowym*, dostęp do doświadczonych mentorów biznesowych, branżowych i inwestycyjnych, transferów wiedzy, merytorycznego zaplecza ŁSSE
- oraz działania postakceleracyjne, związane z promocją i prezentacją współpracujących startupów wśród networku Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (> 400 inwestorów).
*Do grona Partnerów Biznesowych - czyli międzynarodowych oraz polskich gigantów, z których ogromnego doświadczenia i potencjału startupy przez cały czas trwania projektu mogą czerpać pełnymi garściami, należą takie firmy, jak: Ericsson, Leads, WnD, Elbud oraz Konvertia, a także fundusze inwestycyjne: EEC Magenta oraz Space Bridge Fund.
O realizacji Re_source – czyli garść statystyk
Oficjalnie, z sukcesem zakończyliśmy pierwszy etap realizacji programu re_source, tj. pozyskanie i wybór blisko 40 zespołów zagranicznych, które w wyniku zakwalifikowania się do programu, rozpoczynają w Polsce swoją działalność biznesową, a także rozwijają swoje innowacyjne rozwiązania pod czujnym okiem wybranego Partnera Biznesowego, a także mentorów z ŁSSE. ŁSSE wesprze ich łączną kwotą 11 mln PLN, która jest przeznaczona na osiedlenie się na rynku polski, a także rozwój i testowanie technologii.
Do Programu pozyskaliśmy startupy nie tylko z Europy, ale także z Azji Południowej, oraz Państw na Bliskim Wschodzie.
Podsumowując, w naszym portfolio mamy startupy pochodzące z: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji, Litwy (10 startupów), Estonii, Czech, Węgier, Ukrainy (8 startupów). Z sukcesem pozyskaliśmy także młode, innowacyjne firmy z Norwegii, Singapuru, Indii oraz Izraela.
Warunkiem udziału w Programie Re_source była relokacja startupów z kraju macierzystego do Polski, ale już decyzję, w którym mieście Polski chcą rozpocząć swoją biznesową przygodę, należała tylko do nich. Wśród miast w Polsce zdecydowana większość startupów zdecydowała się prowadzenie działalności w stolicy, ale są także firmy, które wybrały Poznań, Kraków, Rzeszów, czy też Bydgoszcz.
Szczęśliwie dla rozwoju innowacji i gospodarki w Łódzkiem znaczna część, bo aż 14 podmiotów wybrało Łódź i okolice (Konstantynów Łódzki i Tomaszów Mazowiecki), jako idealne miejsce na rozkręcenie swojego biznesu z nowymi technologiami
i innowacjami w tle.
Obszary innowacji w projektach re_source
Płynnie przechodząc do meritum, czyli do innowacyjnych pomysłów, które w ramach projektu przetransferowaliśmy do Polski, można je podzielić na kilka wiodących obszarów, do których zaliczymy:
- AI – Sztuczną Inteligencję,
- IoT – Internet Rzeczy,
- Medtech - czyli technologia w służbie medycyny,
- Climatetech / ESG – wsparcie w walce ze zmianami klimatycznymi,
- ICT - technologie informacyjno-telekomunikacyjne,
- martech, czyli Marketing Technology - wykorzystywanie technologii
w marketingu, połączenie ze sobą marketingu, technologii i zarządzania, - Agritech – wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.
Innowacje i technologie
Wachlarz naszych innowacyjnych rozwiązań w ramach re_source jest naprawdę szeroki. Wśród innowacji znajdziemy takie, które ułatwią nam życie, przyśpieszą i zoptymalizują pracę, są też takie, które mogą wręcz nasze życie uratować.
Każda z 38 pozyskanych międzynarodowych innowacji jest nowatorska, zaskakująca i co najważniejsze pragmatyczna.
Poznajcie klika z nich:
- Oprogramowanie IoT dla deweloperów i zarządców nieruchomości, wykorzystujące technologię 4G i 5G do przeprowadzania szczegółowych inspekcji nieruchomości na miejscu i natychmiastowym tworzeniu profesjonalnych raportów z tych wizyt w prosty i skuteczny sposób,
- System bezprzewodowego sterowania oświetleniem i oprogramowania
do zarządzania oświetleniem dla zaawansowanych aplikacji Smart City, - Zaawansowane czujniki IoT oraz algorytmy predykcyjne do monitorowania
i optymalizacji systemów klimatyzacji i oczyszczania, poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach, - Elektroniczny system kontroli obszaru roboczego w postaci opaski na rękę, którego głównym zadaniem jest ostrzeganie operatora maszyny rolniczej
lub budowlanej o pojawieniu się dziecka w polu działania maszyny, - Zdigitalizowane oprogramowanie, które służy do uproszczenia, przyśpieszenia i optymalizacji procesu zbierania danych medycznych od pacjentów dla podmiotów, prowadzących na nich badania.
- Nowatorskie, rozpuszczalne w wodzie i jadalne opakowania na produkty żywnościowe, które są całkowicie oparte na roślinach i łączą wygodę z trwałością.
- Aplikacja, która umożliwia europejskim firmom (obecnie ponad 1 600) wynajmowanie programistów i/lub zespołów programistycznych wraz z personelem pomocniczym.
- Innowacja polegająca na samodzielnym przetworzeniu miejskich odpadów organicznych na 100% naturalny nawóz.
Rekrutacja do programu
- łącznie do programu zgłosiło się blisko 300 zespołów z całego świata
- najwięcej zgłoszen pochodziło z: Ukrainy (19%), USA (8%), Litwy (6%), Wielkiej Brytanii (5,5%), Hiszpanii (4,2%), Izraela (4,2%)
ŁSSE dla innowacji
- działania wspierające startupy prowadzone są w ŁSSE od 2017 roku
- do tej pory z sukcesem zrealizowaliśmy i realizujemy 4 programy akceleracyjne (ogólne, technologiczne - dotyczące 5G, dla zagranicznych startupów)
- do rozwoju i testowania technologii zaangażowano łącznie 30+ Partnerów Biznesowych (m.in. Wielton, Indigo, Miele, Procter&Gamble, Ericsson, Ceramika Paradyż, WnD, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polkomtel, Grupa Pietrucha i inne)
- łącznie, w programach ŁSSE wzięło udział blisko 200 startupów polskich i zagranicznych, które zostały wsparte łączną kwotą ponad 40 mln PLN przeznaczoną na rozwój i testowanie technologii we współpracy z biznesem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.