6 kwietnia siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gościła przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, którzy zastanawiają się z jaką szkołą średnią związać swoją przyszłość. Wybór nie jest prosty, dlatego Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber i zarząd Łódzkiej SSE postanowili zorganizować Festiwal zawodów i kwalifikacji by przybliżyć uczniom możliwości jakie dają technika i szkoły zawodowe. Wśród zainteresowanych festiwalem były także osoby dorosłe, które chciały poszerzyć swoje umiejętności o zdobycie nowej kwalifikacji, czy zawodu. Szkoły prowadzone przez Urząd Marszałkowski WŁ w Łodzi dają taką możliwość.
– Nasze szkoły są ulokowane nie tylko w Łodzi, ale także w Sieradzu, Piotrkowie Tryb., Tomaszowie Maz. czy Łowiczu. Kontynuujemy dobre tradycje szkolnictwa zawodowego, ale także otwieramy się na nowe wyzwania. Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i Polskiej Grupy Energetycznej to kolejna propozycja edukacyjna. Wiemy doskonale, że musimy przygotować się do transformacji energetycznej naszego regionu, dlatego w Rogowcu, w sąsiedztwie budynków kopalni i elektrowni oferujemy nowoczesne kierunki kształcenia – mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Wśród wystawców były szkoły, które kształcą np. przyszłych elektryków, mechatroników, programistów, informatyków, elektroników, mechaników, archiwistów, techników BHP, techników realizacji nagrań, a nawet asystentów kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej. Dzisiejsze szkoły zawodowe, czy techniczne to nowoczesne, dobrze wyposażone placówki, które dają absolwentom szansę szybkiego wejścia na rynek pracy i realizacji kariery w zawodach przyszłości.
– Myślę o szkole przyszłości, mówię Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi. To szkoła, którą powołaliśmy i prowadzimy razem z naszymi inwestorami: Ceramiką Tubądzin, Delią Cosmetics i firmą Miele – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.
– Stawiamy w niej bardzo mocno na praktykę, zarówno w laboratoriach naszego partnera Politechniki Łódzkiej jak i naszych inwestorów. Uczniowie pracują na najnowocześniejszym sprzęcie, obsługują maszyny, roboty które są na co dzień wykorzystywane w przemyśle. Uczą się programowania, korzystają z rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości podczas nauki oraz praktyk. Są tak dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy, że większość z nich już dostała oferty i pracuje wakacyjnie w polskich i międzynarodowych korporacjach – dodaje Marek Michalik.
– Nasz pierwszy kontakt z inwestorami obecnie sprowadza się do pytania o klimat inwestycyjny. A jak się ten klimat inwestycyjny wyraża? Na przykład wyraża się zapotrzebowaniem na specjalistów, ale takich którzy niekończenie zajmują się tylko zarządzaniem, ale takich którzy potrafią obsługiwać maszyny, dlatego też stworzyliśmy Technikum Automatyki i Robotyki. Ponieważ praca dziś to nie tylko skręcenie poszczególnych elementów, komponentów. Jest to skomplikowana, specjalistyczna praca polegająca na programowaniu i obsłudze robotów – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE.
Podczas festiwalu szkoły zaprezentowały wyposażenie pracowni, na jakim pracują, nagrania z zajęć praktycznych, a także zabrały ze szkół część sprzętu do eksperymentów. Technikum weterynarii modele zwierząt, leśnicy przygotowali prezentację pracy leśnika, kolejarze i pracownicy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej obrazki z życia ich fachowców. Technikum Automatyki i Robotyki robotyczne ramię, stanowiska do nauki i szkolenia w wirtualnej rzeczywistości, a także zaprezentowali robota, który na co dzień służy do zajęć w szkole.
– Przed wyborem szkoły średniej odwiedzałem różnego rodzaju targi i szukałem informacji. Dzięki temu trafiłem na Technikum Automatyki i Robotyki, które wybrałem bo gwarantuje mi zajęcia i możliwości jakich nie ma w innych szkołach. Korzystamy z laboratoriów i bazy Politechniki Łódzkiej, mamy zajęcia z wykładowcami PŁ, pracownie wyposażone w najnowszy sprzęt, szkolimy się także dzięki wirtualnej rzeczywistości, zajęcia sportowe odbywamy w Zatoce Sportu nowoczesnym obiekcie PŁ – mówi Kuba Niedziółka, uczeń Technikum Automatyki i Robotyki.
– Bardzo ważne dla nas młodych osób jest zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. W Technikum Automatyki i Robotyki mamy dostęp do staży i praktyk w międzynarodowych firmach, które współpracują ze szkołą. Uczestniczymy w różnego rodzaju projektach unijnych, dzięki którym zdobywamy kwalifikacje, wyjeżdżamy na zajęcia do placówek zagranicznych, szkoła daje nam możliwość zdobycia międzynarodowych certyfikatów, które pozwolą nam podjąć pracę także za granicą – dodaje Igor Łukowski z Technikum Automatyki i Robotyki.
Bardzo aktywne były także firmy, które pośród uczniów szukają przyszłych stażystów i praktykantów. W tym roku zaprezentowały się np. firmy związane z Urzędem Marszałkowski WŁ w Łodzi, takie jak: Łódzka Kolej Aglomeracyjna czy PGE, a także inwestorzy Łódzkiej Strefy: Delia Cosmetics, Adamed, Corning czy startupy, np. Windtak. Dla uczniów zainteresowanych robotyką szczególnym smaczkiem było stoisko Mitsubishi, firmy która dostarcza sprzęt Technikum Automatyki i Robotyki i słynie z produkcji nowoczesnych robotów.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Strefa Edukacji - organ prowadzący Technikum Automatyki i Robotyki oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.