Stwierdzenie nabycia spadku
Celem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, jest uzyskanie stosownego poświadczenia sądowego. Określa się w nim kto i w jakiej formie dziedziczy spadek po osobie zmarłej. Jeszcze kilkanaście lat temu, postępowanie to miało miejsce wyłącznie przed sądem. Dziś może się ono odbyć również i przed notariuszem, a jego skutkiem jest sporządzenie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
Należy przy tym pamiętać, że zasada ta dotyczy wyłącznie prostych przypadków, w których nie ma wątpliwości co do tego, kto i w jakich udziałach dziedziczy spadek. Choć opisywana wcześniej nowelizacja ustawy miała miejsce w dniu 2 października 2008 roku, to wiele spraw dotyczy okresu wcześniejszego. W tych sytuacjach konieczne będzie dokładne zbadanie, kto i w jakich okolicznościach nabył prawa do określonego spadku.
Prawo spadkowe - Łódź i okolice: www.kancelaria-kfk.pl/specjalizacje/prawo-cywilne/prawo-spadkowe/
Testament a prawo spadkowe
W kwestiach spadkowych poważnym wyzwaniem jest ustalenie praw testamentalnych do określonego spadku. Zdarza się, że dokument ten ma postać ustną, co jeszcze bardziej utrudnia określenie praw własności.
Zdarza się też, że pojawiają się okoliczności, w myśl których można podważyć istniejący testament. Zawsze należy je dokładnie zbadać i - jeśli istnieje taka możliwość - udowodnić na podstawie określonych dokumentów.
Wydziedziczenie a prawo spadkowe
Prawo spadkowe w Łodzi dopuszcza możliwość wydziedziczenia określonej osoby z kręgu spadkobierców. Oznacza to, że dana osoba nie będzie miała prawa do spadku, rzecz jasna z pominięciem tak zwanego zachowku.
Wydziedziczenie może mieć miejsce tylko wtedy, jeśli istnieją obligatoryjne przesłanki co do np. nagannego zachowania spadkobiercy. Zadaniem jego adwokata jest w tym przypadku przedstawienie wszystkich niezbitych dowodów, kwestionujących zasadność wydziedziczenia.
Długi spadkowe a odpowiedzialność za nie
Poważnym wyzwaniem dla spadkobierców (i kancelarii adwokackich), są też kwestie dotyczące długów spadkowych, pozostawionych przez spadkodawców. Należy przy tym pamiętać, że dług a spadek to dwie zupełnie inne płaszczyzny.
Zgodnie z tym, spadek można:
- przyjąć wprost,
- przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza,
- odrzucić.
Podsumowanie
Prawo spadkowe w Łodzi to bardzo zawiła i złożona dziedzina prawa. Niemniej w przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących konkretnych decyzji, warto zapytać się o poradę doświadczonego adwokata.Źródło:
Kancelaria Prawna Florczak Keller
www.kancelaria-kfk.pl
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.