Reklama

Progi podatkowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Progi podatkowe - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie

Progi podatkowe to stawki procentowe lub kwotowe oznaczające wysokość podatku do zapłacenia od dochodów, dóbr czy majątku. Są one najczęściej omawiane w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT – informacje o podatku dochodowym). Progi podatkowe oznaczają roczne dochody, po przekroczeniu których naliczany jest podatek dochodowy od nadwyżki od tego progu. Dotyczą one podatników rozliczających PIT według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych, tj. pracowników, osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy wybrali taki sposób rozliczenia oraz osób uzyskujących dochody z tytułu umowy o dzieło, zysków giełdowych czy sprzedaży.W Polsce skala podatkowa jest progresywna, co oznacza, że wraz ze wzrostem wysokości podstawy opodatkowania (dochodu) wysokość stawki podatku rośnie. 

Kwota wolna od podatku w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł brutto w ciągu roku, a kwota zmniejszająca podatek to 525 zł miesięcznie. Reforma podatkowa zwana Polskim lub Nowym Ładem, wprowadziła wiele zmian w polskim systemie podatkowym. Kwota wolna od podatku została podniesiona z 8000 zł do 30 000 zł, a kwota dochodów rocznych w ramach I progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł. Nowelizacja Nowego Ładu od 1 lipca 2022 r. obniżyła stawkę podatku z 17% do 12%. Oprócz tego wprowadzono wiele ulg podatkowych, a niektóre zniesiono w ramach nowelizacji.Od 1 lipca 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł, pierwszy próg podatkowy 12% od dochodów powyżej 30 000 zł do 120 000 zł, drugi próg 32% od dochodów powyżej 120 000 zł, a danina solidarnościowa 4% od dochodów powyżej 1 000 000 zł.

Rozliczanie się wraz z małżonkiem

Wspólne rozliczanie się małżonków jest metodą obniżającą zobowiązanie podatkowe, ale tylko w sytuacji, gdy jeden z małżonków uzyskuje dochody nie przekraczające 120 000 zł rocznie lub nie uzyskuje żadnych dochodów w ciągu roku. Rodzice czwórki lub więcej dzieci mogą obniżyć swój podatek do zera w ramach ulgi na dzieci, wypełniając deklarację PIT-0. Zerowy podatek jest również możliwy dla osób starszych, które osiągnęły wiek emerytalny, uzyskały prawo do emerytury i pozostają aktywne zawodowo, mogą skorzystać z ulgi dla seniora - zwolnienia podatkowego do 85 825 zł brutto.

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe, takie jak ulga dla młodych, ulga na leki, ulga termomodernizacyjna, ulga IP BOX czy ulga dla krwiodawców, pozwalają na obniżenie podatków podatników, jednak pod warunkiem spełnienia określonych warunków i wypełnienia załączników do PIT lub dodatkowych deklaracji. Każdy podatnik jest domyślnie rozliczany przez Urząd Skarbowy na zasadach ogólnych, jednak może zmienić formę rozliczenia na ryczałt albo podatek liniowy, poprzez złożenie odpowiedniego formularza do 20 dnia miesiąca po miesiącu pierwszego przychodu w danym roku podatkowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE