Reklama

Tenis stołowy - zasady gry

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tenis stołowy - zasady gry - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Czasami określany jako ping pong, tenis stołowy jest sportem, który rozgrywany jest przez ludzi na całym świecie. Gra przede wszystkim polega na tym, że dwóch graczy w rozgrywce singlowej lub czterech graczy w deblu uderza małą piłką tam i z powrotem, próbują utrzymać ją w polu gry, jakim jest stół, jednocześnie utrudniając przeciwnikowi odbicie piłki. Jak się liczy punkty w tenisie stołowym? Ile może być netów w tenisie stołowym? Czy w ping pongu można odbić ręką? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

Wymiary stołu

Zgodnie z zasadami tenisa stołowego każdy stół musi mieć powierzchnię do gry wynoszącą 274 cm długości i 152,5 cm szerokości. Jego wysokość wynosi 0,76 m. Blat stołu może być wykonany z dowolnego materiału, ale musi być w kolorze niebieskim, zielonym lub czarnym. Stół podzielony jest na dwa końce, a przez środek przebiega siatka rozdzielająca obie połówki. Siatka ma 15,24 centymetra wysokości i jej napięcie powinno być takie, aby przy obciążeniu jej na środku ciężarem 100 g opuściła się o 10 milimetrów.

Jednym z najlepszych bukmacherów w Polsce z szeroką ofertą na mecze tenisa stołowego jest forBET. Serwis ten działa na polskim rynku od kilku lat i posiada licencję Ministerstwa Finansów. W związku z tym gracze, którzy rejestrują konto, wpisując kod promocyjny forbet, mają gwarancję, że robią to w 100% legalnie. Dodatkowo użycie tego kodu aktywuje pakiet powitalny składający się z dwóch bonusów i możliwości gry bez podatku!

Sprzęt w tenisie stołowym

Tenis stołowy jest wyjątkowy, ponieważ nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wraz ze stołem wystarczy zestaw rakietek, piłeczka i siatka. Niektórzy gracze decydują się na noszenie dodatkowego wyposażenia, takiego jak opaski na nadgarstki i na głowę, ale nie są one konieczne podczas rekreacyjnego grania w ping ponga.

 

Jak się liczy punkty w tenisie stołowym?

Tenis stołowy podlega bardzo podobnym zasadom do zwykłej gry w tenisa ziemnego, ponieważ jest to tylko jego mniejsza odmiana. To sprawia, że to jak się liczy punkty w tenisie stołowym, jest proste do ogarnięcia przez osoby, które mają po raz pierwszy styczność z tym sportem. Podobnie jak w zwykłym tenisie, jeden gracz może zdobyć na raz tylko jeden punkt. Punkt zostaje zdobyty, gdy przeciwny gracz nie może odbić piłki z powrotem na drugą stronę nad siatką.

Podający musi sprawić, że piłka dotknie obu stron stołu, odbijając się nad siatką. W przeciwnym razie serwis jest uznawany za nieprawidłowy, a rywal automatycznie zyskuje jeden punkt. Ponadto piłka musi wylądować na stole, a nie na jego boku. Jak w większości sportów, wynik zaczyna się od 0:0, a wyznaczony serwujący zaczyna swój serwis jako pierwszy. Każdy gracz otrzymuje dwa serwisy, zanim posiadanie piłki zostanie zmienione na przeciwnika i tak dalej, aż do zakończenia gry.

 

Ile może być netów w tenisie stołowym?

Net w tenisie stołowym oznacza potrącenie siatki podczas serwisu. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każde dotknięcie siatki w trakcie serwisu jest netem, ponieważ niektóre oznacza stratę punktu a inne konieczność powtórzenia podania bez utraty punktu. Net w ping pongu występuje, wtedy gdy wykonamy prawidłowy serwis piłką, czyli gdy piłka odbije się od naszej rakietki, a następnie od naszej połowy stołu i podczas przelotu na stronę stołu rywala „muśnie” siatkę. Ile może być netów w tenisie stołowym? W teorii nieskończona liczba, ponieważ zagranie z netem powtarza się z reguły do czasu wykonania serwisu bez dotknięcia siatki. Niektóre zawody rozgrywane są według zasad trzech netów. Za czwartym razem następują automatyczna utrata punktu. Warto dodać, że net występuje tylko podczas serwisu, a nie w trakcie wymiany. To oznacza, że gdy zawodnik odbije piłkę, a ta dotknie siatki i przejdzie na drugą stronę, gra jest kontynuowana.

 

Ile trwa mecz tenisa stołowego?

Aby wygrać partię tenisa stołowego, gracz musi wygrać większość setów rozegranych podczas całego meczu. Każdy pojedynek składa się w sumie z pięciu setów, dlatego gracz, który jako pierwszy wygra trzy z nich, zostanie ogłoszony zwycięzcą. Aby wygrać set, zawodnik musi zdobyć co najmniej jedenaście oczek. Zdobycie minimum 11 punktów nie jest jednak jedynym warunkiem koniecznym do wygrana seta. W tenisie stołowym wymagane jest posiadanie dwupunktowej przewagi nad przeciwnikiem, gdy zdobędzie się jedenasty punkt. Oznacza to, że jeśli zawodnik ma 11 punktów, a jego rywal 10, to gra jest kontynuowana aż do uzyskania przez któregokolwiek przewagi dwóch oczek. Szczególny przypadek następuje przy rezultacie 10:10. W takiej sytuacji gracze serwują naprzemiennie tylko raz, a nie dwa razy z rzędu, jak ma to miejsce w trakcie wcześniejszej fazy rozgrywki.

 

Serwis w tenisie stołowym

Przed podaniem serwujący musi rzucić piłeczkę pingpongową otwartą dłonią na odległość co najmniej 16 centymetrów. Otwarta dłoń zapobiega serwowaniu piłki z dużą rotacją, a podrzucając nią w powietrze na tej wysokości, unika się serwowania prosto z ręki i zaskakiwania rywala.

 

Czy w tenisie stołowym trzeba serwować po przekątnej?

W singlowym meczu tenisa stołowego nie musisz podawać piłki po przekątnej. Możesz serwować na dowolną część stołu, o ile piłka najpierw dotknie Twojej połówki i przejdzie nad siatką. W grze deblowej jak się liczy punkty w tenisie stołowym, jest zależne od serwisu, ponieważ w tym przypadku gracze są zobowiązani do podawania piłki po przekątnej.Czy możesz dotknąć stołu w tenisie stołowym?

Dowiedziałeś się już, jak się liczy punkty w tenisie stołowym oraz ile może być netów w tenisie stołowym. Kolejną kwestią jest dotykanie stołu ręką. Według surowych zasad jest to niedozwolone, gdy trwa wymiana. Jeśli dotkniesz stołu ręką, doprowadzi to do utraty punktu. Inne części ciała, w tym ręka i ramię z rakietką, mogą dotykać stołu. Dzieje się tak w tenisie stołowym, gdy ktoś rozciąga się, aby dosięgnąć piłki i odbić ją z powrotem przez siatkę. Gdy piłka nie jest w grze, gracze mają prawo dotykać stołu dowolną częścią ciała. W profesjonalnych rozgrywkach tenisa stołowego sportowcy otrzymują ręcznik po sześciu punktach. Z tego powodu czasami wycierają ręce o stół, aby je wysuszyć. Zwykle robią to na środku stołu, gdzie piłka uderzana jest najrzadziej.

Czy w ping pongu można odbić ręką?

Tenis stołowy to gra błędów. W związku z tym punkty są przyznawane za takie przewinienia jak:

  • Podwójne odbicie piłki na jednej połowie stołu,
  • Nieodbicie piłki, która odbija się raz na jednej połowie,
  • Podwójne odbicie piłki,
  • Odbicie piłki jakąś częścią ciała (nie dotyczy dłoni, która trzyma rakietkę),
  • Odbicie piłki w taki sposób, że ta nie dotknie połowy stołu przeciwnika,
  • Dotknięcie lub poruszenie blatu stołu,
  • Odbicie piłki bez uprzedniego odbicia się jej na naszej połowie.
Warto także wspomnieć czy w ping pongu można odbić ręką. Jeśli chodzi o ręce gracza, jeśli piłka uderzy w jego rękę podczas wymiany, a wszystkie inne czynności są wykonywane prawidłowo, zagranie to nie jest nielegalne. Jednak ręka bez rakietki nie może dotknąć piłki ani stołu! 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE