Reklama

Wszystko, co trzeba wiedzieć o witaminie C – korzyści wynikające z suplementacji kwasu askorbinowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Wszystko, co trzeba wiedzieć o witaminie C – korzyści wynikające z suplementacji kwasu askorbinowego - Zdjęcie główne

Wszystko, co trzeba wiedzieć o witaminie C | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Witamina C jest jedną z najważniejszych substancji w organizmie człowieka. Wiele suplementów diety zawiera kwas askorbinowy, ponieważ bez niego normalne funkcjonowanie byłoby praktycznie niemożliwe. Potencjał tej witaminy jest ogromny – poznaj korzyści wynikające z odpowiedniego poziomu kwasu askorbinowego oraz sprawdź, kto powinien przyjmować go w największych dawkach.

Porcja zdrowia zamknięta w małej tabletce

Witamina C uczestniczy w licznych procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Chociaż pełni szereg ważnych funkcji, to ludzki organizm nie potrafi jej produkować, przez co konieczne jest dostarczenie kwasu askorbinowego wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Zachowanie odpowiedniego poziomu witaminy C niesie za sobą wiele korzyści. Ten związek wpływa między innymi na:

 • ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym,
 • utrzymanie dobrego nastroju,
 • odpowiedni stan kości i skóry,
 • poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego,
 • stabilizowanie kolagenu.
 

Kwas askorbinowy jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów. Witamina C rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu może wychwycić szerokie spektrum reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników.

Witamina, która wspiera mózg

Kwas askorbinowy czuwa nad prawidłową pracą mózgu, który szczególnie potrzebuje tej witaminy. W stanach chronicznego niedoboru dobroczynnej substancji mózg zachowuje ją kosztem innych tkanek – stężenie kwasu w tym organie może być 100 razy wyższe niż w innych narządach. Witamina C wspiera rozwój nowych naczyń krwionośnych i odgrywa ważną rolę w procesie neuromodulacji. Kwas askorbinowy jest obecny podczas dojrzewania neuronów i wpływa na powstawanie mieliny, czyli substancji otaczającej aksony komórek. Dzięki witaminie C neuroprzekaźniki mogą przesyłać sygnały przez układ nerwowy, a mózg lepiej broni się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kwas askorbinowy w profilaktyce i walce z chorobami

Witamina C podnosi odporność poprzez zwiększanie aktywności białych krwinek i skracanie czasu trwania przeziębienia. Przyjmowanie suplementów z kwasem askorbinowym jest szczególnie polecane w sezonie grypowym, kiedy organizm musi bronić się przed licznymi drobnoustrojami. Badania wykazują, że witamina C w odpowiednim stężeniu może być toksyczna dla komórek nowotworowych. Wysoka zawartość tego związku minimalizuje ryzyko zachorowania na raka żołądka oraz piersi. Kwas askorbinowy jest pomocny w trakcie leczenia wielu chorób, takich jak:

 • udar,
 • miażdżyca,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • depresja,
 • nowotwór.
 

Prozdrowotną witaminę należy dostarczać do organizmu poprzez dobrze zbilansowaną dietę. Można też sięgnąć po bezpieczne i wygodne suplementy. Warto zapoznać się z ofertą sklepu Mybionic.pl, w którym znajdziesz najlepsze specyfiki z witaminą C: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witamina-c.

Niedobór witaminy C – jak rozpoznać?

Osoby, które spożywają mało warzyw i owoców, palacze oraz diabetycy powinni wykonać pomiar stężenia witaminy C we krwi. Każdy z nich jest narażony na niedobór kwasu askorbinowego, który w początkowej fazie objawia się zmęczeniem i złym nastrojem. Poważna awitaminoza może skutkować m.in.:

 • często powstającymi siniakami,
 • trudno gojącymi się ranami i skłonnością do krwawień,
 • podwyższonym ciśnieniem,
 • bólem mięśni i stawów,
 • stanami zapalnymi dziąseł.
 

Warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy C. Regularna suplementacja kwasu askorbinowego wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia i zapobiegnie wielu nieprzyjemnym dolegliwościom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy