reklama
reklama

Remont placu Wolności. Ostre opinie łodzian w związku z likwidacją ronda

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Remont placu Wolności. Ostre opinie łodzian w związku z likwidacją ronda  - Zdjęcie główne

Jak mieszkańcy nastawieni są do likwidacji ronda na placu Wolności? | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Od 25 kwietnia plac Wolności w Łodzi zmieni się w plac budowy. Długo zapowiadany remont zakłada m.in. usunięcie ronda wokół pomnika Tadeusza Kościuszki. Czy do charakterystycznego układu łodzianie przywykli na tyle, że będzie im go brakować?
reklama

Rusza remont placu Wolności. Miłośnicy tramwajów pożegnają wiekowe rondo 

Jedna z najważniejszych miejskich inwestycji, czyli przebudowa placu Wolności ruszy w poniedziałek 25 kwietnia. Oprócz zmiany organizacji ruchu oznacza to koniec dla ronda wokół pomnika Tadeusza Kościuszki, które istnieje w tym miejscu od 1925 roku. Wg nowej koncepcji tory tramwajowe zostaną ułożone w północnej części placu. 

Łódzki Klub Miłośników Starych Tramwajów postanowił uhonorować wiekowe rondo uroczystym pożegnaniem. W niedzielę 24 kwietnia w godzinach od 14:00 do 16:00 po torowisku wokół pomnika będzie kursować zmodernizowany wagon 803N nr 37 (tzw. kanciak). Klub zachęca, by włączyć się w to symboliczne pożegnanie – będzie można zrobić zdjęcie i po raz ostatni przejechać się wokół placu. 

Rondo na placu Wolności powstało w 1925 roku. Czy łodzianie będą za nim tęsknić? 

W trakcie remontu płyta placu przejdzie poważne zmiany związane z organizacją ruchu. Torowisko zostanie przeniesione na stronę północną a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi. 

Na kilka dni przed startem remontu łodzianie dyskutują na temat ronda wokół pomnika, które postrzegali jako integralną część placu. Jakie nastroje panują wśród mieszkańców w związku z jego usunięciem? Czy będą za nim tęsknić? To tylko niektóre z wielu wypowiedzi zamieszczonych przez łodzian na oficjalnym profilu facebookowym miasta. 

- Plac Wolności to historia tego miasta, tak powinien pozostać. Zadbać o estetykę i porządek. Stanowi dla wieku łodzian wspomnienie przeżytych dobrych i złych chwil w tym mieście. Wyremontować zdezelowane jezdnie aby ułatwić życie łodzianom a nie burzyć historię – napisała zwolenniczka obecnego układu. 

W części komentarzy zwracano również uwagę na ograniczenia praktycznych rozwiązań, jakie w tej okolicy dawało rondo.

- Usunięcie z tego miejsca pętli tramwajowej, choćby używanej tylko w awaryjnych sytuacjach jest wg mnie błędem. Przy braku skrętu w lewo dla tramwajów z pomorskiej w Kilińskiego jadąc w stronę placu to rondo było jedyną opcją na prowadzenie tramwajów objazdem, co było nie raz wykorzystywane.

Wypowiedzieli się również zwolennicy zaproponowanego przez urzędników nowego układu na placu Wolności. 

- Najwyższy czas, projekt był przyjęty do realizacji kilka lat temu tylko czekał na swoją kolej – brzmiał jeden z komentarzy. 

Najwięcej komentarzy dotyczyło jednak prowadzenia przez miasto wielu dużych inwestycji w jednym czasie, co prowadzi do paraliżu komunikacyjnego na terenie Łodzi.

- Projekt może nie jest taki zły. Przynajmniej trochę zieleni będzie. Problemem ale jest, że w miasto w ciągłym remoncie ale efektów jakoś nie widać. Ciągle się coś nowe zaczyna, ale już się tak prędko nie kończy i są tylko utrudnienia dla mieszkańców. Drogi niby cały czas naprawiane, ale robione tak bardzo na odwał się, że za chwilę są w stanie w jakim byli przed remontem... - podsumował jeden z mieszkańców. 

Przebudowa placu Wolności ma potrwać dwa lata. Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama