Reklama

Reklama

Remont placu Wolności już w kwietniu. Na co miasto wyda ponad 35 mln zł? [wizualizacje]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Urząd Miasta Łodzi poinformował o zakończeniu procedury przetargowej na remont placu Wolności. Wykonawcą inwestycji o łącznej wartości 35,5 mln zł będzie warszawska firma Trakcja, która przedstawiła najkorzystniejsze warunki. Jakie prace zostaną wykonane?

Reklama

Remont placu Wolności. Inwestycja będzie kosztować miasto 35,5 mln zł 

W drugiej połowie lipca 2020 roku łódzki magistrat przedstawił ostateczną koncepcję przebudowy Placu Wolności. Początkowo na ten cel miasto przeznaczyło 14, 119 mln zł. 

O wygraną w przetargu na wykonawcę przebudowy Placu Wolności ubiegały się cztery firmy. Niestety szacunki budżetowe urzędników znacznie rozminęły się z rzeczywistością. Na tym etapie najkorzystniejszą ofertę w wysokości 43, 370 mln zł zaproponowała firma Budomal. Ostatecznie jednak przetarg wygrała firma Trakcja, która poprzez aukcję elektroniczną wyceniła swoje usługi na najniższą kwotę.

Urząd Miasta Łodzi poinformował, że za kilka dni podpisze z firmą umowę na przebudowę placu Wolności. 

- Od zeszłego roku czekaliśmy, aż dokumenty przetargowe przeanalizuje Urząd Zamówień Publicznych. Dokumenty wreszcie do nas wróciły i możemy podpisywać umowę. Wykonawca już następnego dnia może wchodzić na budowę. Jesteśmy gotowi - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Remont potrwa dwa lata. Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.

Zmiany na placu Wolności w Łodzi. Remont wystartuje w kwietniu

Urzędnicy podkreślają, że plac przejdzie zieloną metamorfozę. Przeciw zasadzeniu po stronie ulicy Piotrkowskiej wielu wysokich drzew protestowali już łódzcy historycy i urbaniści ze środowisk akademickich. Badacze historii miasta sprzeciwiają się zasłonięciu jednego z najbardziej charakterystycznych motywów architektonicznych: wlotu ulicy Piotrkowskiej i sylwety flankującej go pary obiektów publicznych: ratusza i dawnego kościoła nowomiejskiego.

- Po stronie ulicy Piotrkowskiej powstanie skwer, na którym będziemy mogli odpocząć w upalny dzień i skryć się w cieniu. Pod drzewami będą krzewy i trawniki, na których będzie można nawet rozłożyć koc - zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

Jak zapowiada magistrat, po remoncie na placu organizowane będą świąteczne jarmarki i inne miejskie wydarzenia. Organizację kiermaszów ułatwią przyłącza prądu, które zostaną zamontowane wokół placu. Plac zyska nowe oświetlenie i elementy małej architektury. Modernizacje przejdzie także wejście do podziemnego kanału muzeum Dętka oraz przeniesienie zdroju w okolicę Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Duże zmiany zajdą w kwestii organizacji ruchu tramwajowego. Zostanie on przesunięty na północną stronę placu. Plany przebudowy zakładają integrację infrastruktury autobusowej i tramwajowej, co ma ułatwić przesiadki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy