reklama
reklama

Miały ułatwiać życie podróżnym MPK Łódź, ale mało kto o nich wie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

Miały ułatwiać życie podróżnym MPK Łódź, ale mało kto o nich wie - Zdjęcie główne

Kody QR na przystankach funkcjonują od ubiegłego roku. Jak zauważa radny Marcin Hencz, pasażerowie ich jednak nie dostrzegają. | foto Joanna Chrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK ŁódźKody QR na przystankach funkcjonują od ubiegłego roku. Jak zauważa radny Marcin Hencz, pasażerowie ich jednak nie dostrzegają, dlatego wnioskuje, by umieścić większe naklejki.
reklama

Kody QR przenoszą pasażerów MPK Łódź do wirtualnej tablicy odjazdów

Kody QR na przystankach przenoszą pasażerów do wirtualnej tablicy odjazdów. Czy pasażerowie o nich wiedzą? 

– Nie miałam pojęcia, że coś takiego funkcjonuje. To spore ułatwienie. Dziękuję za zwrócenie uwagi

– usłyszeliśmy od pasażerki na przystanku Tymienieckiego - Kilińskiego.

– Wiedziałem o nich i korzystam, ale zdarzyło się, że nie zawsze wyświetlały prawidłowe sytuacje. W ferie miałem taką sytuację, że tablica wskazywała, iż autobus odjechał, a następny będzie za 20 minut. Ruszyłem więc na piechotę. Po 5 minutach pojazd mnie minął, a ja mogłem mu jedynie pomachać

reklama

– opowiada nam innym z pasażerów.

Na problem wielkości naklejek zwrócił uwagę w swojej interpelacji radny Marcin Hencz (KO).

"W lutym otrzymałem dość nietypową wiadomość od mieszkańca, który zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w umieszczeniu kodów QR na przystankach. Jego zdaniem umożliwiłoby to pasażerom sprawdzenie prognozowanego czasu przyjazdu pojazdu w sytuacji braku ekranu informacji pasażerskiej. Prośba ta wydała mi się dziwna, ponieważ na mój wniosek takie oznaczenia zostały wprowadzone już w ubiegłym roku. Jako regularny użytkownik MPK Łódź nie zaobserwowałem jednak większej reakcji pasażerów na te kody. Wskazywać to może na ich zbyt małą widoczność"

reklama

– napisał radny.

Mieszkańcy Łodzi nie korzystają z kodów, bo o nich nie wiedzą?

Radny dodaje, że rozwiązanie to nie zyskało powszechnej świadomości zapewne dlatego, że pasażerowie o nim nie wiedzą. Hencz postuluje, by kody QR miały podobną wielkość jak tradycyjne rozkłady jazdy. W ocenie radnego należałoby również poinformować mieszkańców o samej funkcji.

Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi zauważa, że zmiana formatu, mogłaby przysporzyć problemów.

"Obecny sposób montażu kodów QR pozwala na umieszczenie ich na słupkach przystankowych w całej sieci, niezależnie od liczby dostępnych gablot rozkładowych na danym słupku. Zwiększenie formatu kodu QR wiązałoby się z koniecznością zakupu i montażu dodatkowych gablot rozkładowych"

– pisze w odpowiedzi na interpelację Piotrowski i dodaje, że kody QR na przystankach są tylko jedną z możliwości. Inne to na przykład aplikacje mobilne.

"Powyższe pozwala przypuszczać, że osoby uzyskujące potrzebne informacje z jednego narzędzia (np. aplikacji) nie wykorzystują już pozostałych alternatyw (np. kodów QR). Niemniej jednak na profilach społecznościowych Zarządu Dróg i Transportu przeprowadzone zostaną dodatkowe działania informacyjne propagujące użytkowanie kodów QR"

reklama

– zapowiada Piotrowski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo