Reklama

Reklama

Oto prawdopodobny wizerunek mordercy z parku "Na Zdrowiu". Kojarzycie go?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych, jakie daje amerykańska firma Parabon. Pozwalają one na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni. Policja publikuje przewidywany wizerunek sprawcy zabójstwa kobiety w parku "Na Zdrowiu". Za informację identyfikującą podejrzanego jest przewidziana nagroda.

Morderstwo w parku "Na Zdrowiu" w Łodzi

Policja przypomina, że funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poszukują sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku w Łodzi, około godziny 18.30 w parku "Na Zdrowiu". Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi. W sprawie przesłuchano do tej pory blisko 1500 osób i wykonano setki badań, a także innych czynności procesowych oraz tych o charakterze niejawnym. 

Wizerunek mężczyzny został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta, wykorzystywana w USA, użyta została w Polsce po raz pierwszy. Pozwala ona na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia nieznanej osoby, na podstawie jej DNA. Na podstawie tych cech powstał obraz kompozytowy ilustrujący przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa. 

Jak informuje policja, kompozyty/wizerunki Snapshot są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią ilustrację / przewidywanie cech człowieka i nie są fotografią.

Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.

Publikowany na podstawie zabezpieczonego przez policjantów materiału biologicznego kompozyt ilustruje przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa, do którego doszło 4 grudnia 2020 w Łodzi. Prawdopodobny wiek w chwili popełnienia czynu to przedział 30-33 lata +/- 5 lat  (na podstawie badań LK KWP w Łodzi). Skóra jasna z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzenie z Europy Południowo-Wschodniej.

Jeżeli macie informacje identyfikujące tego mężczyznę, prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112,  tel. 47 841 45 05 lub kom. 798 030 848.

Za wskazanie sprawcy przewidziano nagrodę w wysokości 70 000 złotych pochodzącą ze środków policji oraz rodziny ofiary zabójstwa. Policja zapewnia anonimowość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy