reklama
reklama

To będzie nowa atrakcja turystyczna w Łodzi! Podwórko na Piotrkowskiej zamieni się w pałac [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

To będzie nowa atrakcja turystyczna w Łodzi! Podwórko na Piotrkowskiej zamieni się w pałac [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
103
zdjęć

W podwórzu przy Piotrkowskiej 118 między budynkami zawisną 150-kilogramowe żyrandole. | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Nowe w Łodzi W podwórzu przy Piotrkowskiej 118 między budynkami zawisną 150-kilogramowe żyrandole. Obok Pasażu Róży (Piotrkowska 3) czy kolorowych parasolek w podwórzu przy Piotrkowskiej 120 będzie to zapewne kolejne miejsce, chętni odwiedzane przez turystów.
reklama

Kryształowe kandelabry będą wyposażone w system sterowania LED. Aktualnie trwa ich produkcja

Piotrkowska 118: Każdy z żyrandoli będzie ważył 150 kilogramów

Podwórko przy Piotrkowskiej 118 będzie wyglądało jak pałac. A to za sprawą kryształowych żyrandoli. Każdy z nich będzie miał wysokość około 350 centymetrów, zaś średnicę około 200 cm. 

- Elementy kryształowe zostaną umocowane w sposób stały za pomocą linki stalowej, uniemożliwiającej zerwanie kryształowych ozdób. Kandelabry zostaną zamontowane za pomocą dźwigarów  pomalowanych na kolor antracytowy. Dźwigary rozparte będą na ścianach zewnętrznych budynków

- czytamy w komunikacie prasowym.

Autorami koncepcji są: artysta Andrzej Fogtt oraz architekt Przemysław Gajowiak. Instalację realizuje zaś firma Stylistic Cristal z Gliwic na zlecenie firmy EBS - BUD (generalnego wykonawcy Piotrkowskiej 118). 

Kamienica przy Piotrkowskiej 118 przechodzi kompleksową modernizację. Po remoncie będzie tu 14 mieszkań, kilkanaście lokali usługowych, dwie pracownie artystyczne, a także pomieszczenia, w których otwarte zostaną biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów oraz Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Koszt zadania to 25 mln zł. Zakres prac był szeroki: od wzmocnienia stropów i fundamentów, przez nowe instalacje, po odrestaurowanie klatek schodowych. 

Przypomnijmy, że właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 118 był w latach 80. XIX wieku Juliusz Szulc. Wówczas od frontu znajdował się jednopiętrowy neoklasyczny murowany budynek. Drugie piętro zostało dobudowane około 1891 roku. Zaprojektował je architekt Ignacy Markiewicz.
Od 1890 roku znajdowała się w tym miejscu fabryka wag i odważników Ernesta Jakubka. W kamienicy funkcjonował dział administracji Fabryki Wyrobów Jedwabnych i Przędzalni Zgrzebnej Grzegorza Szapowała (fabryka mieściła się przy ulicy Kilińskiego 230/232). 

W podwórzu przy Piotrkowskiej 118 od 1895 roku znajdowała się synagoga. Przeniesiono z Piotrkowskiej 107. To był prywatny dom modlitwy, który powstał z inicjatywy Henocha Bryczkowskiego. Niestety został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama