reklama
reklama

Czarnek znów miesza w edukacji? HiT, nowy przedmiot w szkołach już we wrześniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Czarnek znów miesza w edukacji? HiT, nowy przedmiot w szkołach już we wrześniu  - Zdjęcie główne

Od września do szkół ponadpodstawowych wchodzi nowy przedmiot | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światOd 1 września do szkół ponadpodstawowych wchodzi nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. Minister edukacji i nauki poinformował, że ocena merytoryczna podręcznika do HiT-u jest „absolutnie pozytywna”. Co się w nim znajdzie?
reklama

Podczas konferencji prasowej dla nauczycieli szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał nowe informacje na temat wchodzącego od września do szkół przedmiotu. Poinformował, że do ministerstwa wpłynął tylko jeden wniosek o dopuszczenie do użytku podręcznika, a jego ocena jest bardzo pozytywna. Autorem książki jest wybitny historyk, prof. Wojciech Roszkowski. 

"Jest na końcowym etapie procedury dopuszczenia do używania go jako podręcznika oficjalnego, dopuszczonego przez MEiN. Zostaje tylko ocena językowa i jestem przekonany, bo ocena merytoryczna – mogę to już powiedzieć – jest absolutnie pozytywna, że będzie to znakomity podręcznik, z którego będą się uczyć najnowszej historii nowe, młode pokolenia Polaków" – mówił minister.

reklama

Historia i teraźniejszość od września w polskich szkołach. Czego będzie uczyć? 

Jak podaje PAP, historia u teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Według MEiN, kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość mają nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie. 

reklama

"Wszyscy wiemy, że nauka historii w szkole dla zdecydowanej większości uczniów kończyła się mniej więcej na II wojnie światowej. Historię drugiej połowy XX w. i początku XXI w. poznawali tylko ci, co wybierali na maturze przedmiot historia bądź wiedza o społeczeństwie, ale to jest mniejszość. Całe pokolenia Polaków nie są świadome swojej najnowszej historii i są podatne na wszelką manipulację. Dlatego decyzja o tym – wraz z całym kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki – żeby stworzyć nowy przedmiot, który będzie nauczany w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej i będzie przedmiotem obowiązkowym dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy wybierają historię lub WOS na maturze" – mówił podczas wystąpienia minister Czarnek.

reklama

Na temat nowego przedmiotu wypowiedział się także obecny na konferencji  prezes IPN, Karol Nawrocki. 

"Bez najnowszej historii, bez interpretacji najnowszej historii, bez zrozumienia najnowszej historii nie jesteśmy właściwie w stanie zrozumieć dzisiejszej Polski, dzisiejszego świata. Co gorsza, nie jesteśmy w stanie podejmować świadomych decyzji, decyzji demokratycznych, decyzji może odległych od poczucia naszego serca, poczucia serca panów ministrów, czy części z państwa, ale bez wiedzy o historii najnowszej, nie możemy podejmować decyzji świadomie" – podsumował. 

reklama

Co sądzicie o wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu? Czego Waszym zdaniem brakuje na lekcjach historii?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama