Reklama

Myślisz o zostaniu rodziną zastępczą? Zobacz, jakie trzeba spełniać warunki i jakie przysługuje wynagrodzenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Myślisz o zostaniu rodziną zastępczą? Zobacz, jakie trzeba spełniać warunki i jakie przysługuje wynagrodzenie  - Zdjęcie główne

Rodziną zastępczą może zostać osoba samotna | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Jeżeli coraz częściej myślicie o stworzeniu domu dla dzieci, których nie jesteście rodzicami, zastanówcie się nad stworzeniem rodziny zastępczej.

W Polsce odchodzi się od domów dziecka, w których mieszka kilkadziesiąt dzieci w wielkim budynku, który przede wszystkim nie przypomina domu. Coraz częściej tworzy się małe placówki albo też rodzinne domy dziecka. Jest to zdecydowanie lepsza forma, która pozwala skrzywdzonym przez los, a często przez własnych rodziców, mieszkańcom na nowo odzyskać wiarę w ludzi i w rodzinę. Inną wersją jest rodzina zastępcza. Może nią zostać zarówno osoba spokrewniona z dzieckiem (np. dziadkowie, wujostwo), jak i osoba obca. Zasadniczo chodzi o to, by zapewnić przebywającemu tam nieletniemu stabilny i bezpieczny dom. Jest to rodzaj pomocy nie tylko dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem.

Rodzina zastępcza - jakie warunki trzeba spełnić?

Aby zostać rodziną zastępczą, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba mieć stałe miejsce zamieszkania i korzystać z pełni praw obywatelskich i cywilnych. Rodzina, czy osoba, która się stara, nie może mieć ograniczonej władzy rodzicielskiej w stosunku do własnych dzieci. Musi również mieć stałe źródło dochodu. O zostanie rodziną zastępczą mogą się starać zarówno małżeństwa, osoby samotne, jak i pary żyjące w nieformalnych związkach. Pierwszeństwo w utworzeniu rodziny zastępczej dla danego dziecka mają jego krewni oraz osoby wskazane przez rodziców.

Aby zostać rodziną zastępczą, należy ukończyć specjalny kurs. Jest on przeprowadzany przez lokalne ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. Wcześniej jednak należy zgłosić się do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) i złożyć odpowiedni wniosek. Musimy wiedzieć, że zanim zostaniemy skierowani do kolejnego etapu, urzędnicy sprawdzą warunki, w jakich miałoby mieszkać dziecko.

Rodzinę zastępczą ustanawia sąd na wniosek osób chcących ją utworzyć i tylko sąd może ją rozwiązać. Wyróżniamy rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe. Rodzice zastępczy podczas pełnienia pieczy nad dzieckiem podlegają nadzorowi oraz otrzymują środki finansowe na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. W przeciwieństwie do adopcji ta forma pomocy nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Z założenia jest to miejsce, gdzie zostaje ono tymczasowo, dopóki jego sytuacja nie ulegnie poprawie (dziecko może pójść do adopcji, albo wrócić do rodziców).

Od czerwca świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej zawodowej wynosić będzie 1189 zł. Obecnie jest 1131 zł. Natomiast świadczenie w rodzinie zastępczej spokrewnionej, w tej chwili wynosi nie mniej niż 746 zł (powiat może wprowadzić wyższą stawkę), a od czerwca wzrośnie do 785 zł. Na dzieci wypłacane jest również świadczenie "Rodzina 500 +".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy