Reklama

Reklama

Program "Ciepłe Mieszkanie" to nawet 39,9 tys. zł na wymianę pieca. Naprawdę warto złożyć wniosek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Program "Ciepłe Mieszkanie" to nawet 39,9 tys. zł na wymianę pieca. Naprawdę warto złożyć wniosek - Zdjęcie główne

Dzięki programowi najstarsze piece mają w końcu zniknąć z polskich domów. Nabór wniosków musi ogłosić gmina, w której mieszkamy. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i "poprawę efektywności energetycznej" w lokalach mieszkalnych, znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dotacji na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów starającego się o wsparcie i może wynosić od 15 tys. do nawet 39,9 tys. zł!

Reklama

"Ciepłe Mieszkanie" to kolejny program dopłat finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on skierowany do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Ci będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach. 

Na wymianę pieca, ale też okien, drzwi i wykonanie wentylacji 

Jak informuje  Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, program jest skierowany do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. 

Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań

- powiedziała minister Moskwa.

Program „Ciepłe Mieszkanie" będzie wspierać zakupy i instalację:

  1. kotła gazowego kondensacyjnego,
  2. kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  3. ogrzewania elektrycznego,
  4. pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wyższe dofinansowanie dla części odbiorów 

Wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł. Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, informuje, że dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, które, jak tłumaczy, najlepiej znają lokalne potrzeby. To one powinny  wnioskować do właściwych miejscowo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie.

Staraliśmy się zostawić im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie -

- powiedział zastępca prezesa NFOŚiGW. Mirowski informuje o jeszcze jednym ważnym aspekcie. Dotyczy on osób, które mieszkają na terenach znajdujących się na liście gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wówczas mogą oni wnioskować o jeszcze wyższe dofinansowanie. W zależności od dochodów będzie to odpowiednio 35, 65 lub nawet 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Gminy we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych, zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Warto więc śledzić witrynę naszego urzędu albo też dopytać o to, kiedy będzie możliwość składania dokumentów.  Nabór do "Ciepłego mieszkania" został już przeprowadzony w województwach zachodniopomorskim oraz dolnośląskim, gdzie przeprowadzono pilotażowy program. 

Sprawdź, na jaką pomoc finansową możesz liczyć

Dofinansowanie jest zależne od dochodów wnioskującego o dotację i jest podzielone na trzy poziomy:

Poziom 1 - podstawowy: Beneficjentem programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać każdy właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł.
Dofinansowanie wyniesie w takim przypadku:
•    Do 30% kosztów, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
•    Do 35% kosztów, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Poziom 2 - podwyższony: Beneficjentem programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać każdy właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:
•    1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
•    2342 w gospodarstwie jednoosobowym
Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:
•    Do 60% kosztów, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
•    Do 65% kosztów, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Poziom 3 - najwyższy: W przypadku tego progu beneficjentem programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:
•    900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
•    1260 w gospodarstwie jednoosobowym
•    Lub ma ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.
Dofinansowanie wyniesie w takim przypadku:
•    Do 90% kosztów, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
•    Do 95% kosztów, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie starającego się o pieniądze, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 (wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5).

Artykuł pochodzi z portalu terazgostynin.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy