Reklama

Reklama

Muzeum Widzewa powstanie jeszcze w tym roku! [PROJEKT]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport W środę na stadionie przy al. Piłsuddskiego 138, Widzew przedstawił plan na klubowe Muzeum. Zaprezentowany został projekt oraz wizualizacja instytucji, która została już zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Reklama

Projekt i wizualizację Muzeum prezentowali Sławomir Skowroński, który jest dyrektorem handlowym firmy Group AV ( odpowiada za jego realizację) oraz Dominik Budyn - architekt będący autorem projektu. Wnętrze Muzeum zostanie podzielone na cztery strefy.

!reklama!

Pierwsza z nich - pod nazwą „Początek” - będzie nawiązywać do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdą się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa - „Stara hala” - będzie przypominała wyglądem starą halę sportową, a znajdą się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa. W trzeciej strefie - pod nazwą „Wielki Widzew” - znajdą się eksponaty z okresu począwszy od lat 70. do lat 80. i niezapomnianych występów czerwono-biało-czerwonych w europejskich pucharach. Będzie to strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej, a honorowe miejsce zajmie tam sekcja dotycząca prezesa Ludwika Sobolewskiego. W strefie czwartej - „Stadion” - prezentowana będzie najnowsza historia Widzewa.

Sportowo jako Widzew cały czas gonimy piłkarską czołówkę, ale nie chcemy tylko gonić, a w pewnych kwestiach także wyznaczać trendy.

Muzeum Widzewa jest pierwszym muzeum klubu sportowego zarejestrowanym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od listopada 2019 r. trwają prace koncepcyjne i aranżacyjne dotyczące Muzeum. W ubiegły poniedziałek podpisana została umowa między Stowarzyszeniem RTS Widzew Łódź a firmą realizującą aranżację.

- My jako klub przygotowaliśmy już pomieszczenie, w którym będzie się mieściło Muzeum, a w najbliższych dniach pojawi się tam ekipa budowlana - powiedział Tomasz Gawroński, dyrektor Muzeum Widzewa.

- Warto podkreślić, że dzięki wpisaniu Muzeum Widzewa na listę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdujące się w niej eksponaty będą chronione prawnie. Nikt nie będzie mógł ich zabrać - dodał Dominik Budyn.

Ekspozycja w Muzeum będzie mobilna, a więc będzie można ją łatwo wymienić, np. przy okazji wypadającego za rok 40-lecia pierwszego mistrzostwa Polski zdobytego przez Widzew.

- To świetna inicjatywa, potrzebna nie tylko Łodzi, ale i całej Polsce, bo kibice Widzewa są wszędzie. Mam wiele pomysłów na funkcjonowanie Muzeum, którymi bardzo chętnie się podzielę - mówił Tomasz Zimoch.

Komentator i poseł zgłosił również swój akces do oprowadzania (w formie wolontariatu) wycieczek po Muzeum.

Połowę budżetu na przygotowanie i funkcjonowanie Muzeum Widzewa przekazało Stowarzyszenie RTS Widzew Łódź, czyli właściciel stu procent akcji klubu. Potrzebne są jednak dalsze środki finansowe, m.in. na zakup urządzeń multimedialnych. Dyrektor Tomasz Gawroński zaapelował o pomoc do radnych miejskich, prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, urzędu marszałkowskiego oraz łódzkich posłów. Wspomóc Muzeum będą mogli również kibice, m.in. poprzez zakup limitowanej serii koszulek retro Widzewa. Fani, którzy zdecydują się na zakup specjalnych cegiełek, znajdą się na specjalnym multimedialnym zdjęciu umieszczonym w Muzeum.

- Kiedy pięć lat temu zakładaliśmy Stowarzyszenie, by ratować klub, myśleliśmy przede wszystkim o kwestiach bieżących, ale od początku pamiętaliśmy też o historii Widzewa. Ze względu na szacunek dla wszystkich, którzy tworzyli Widzew, biegali po boisku i walczyli w barwach klubu, to muzeum po prostu musiało powstać. Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do realizacji tego pomysłu - powiedział Konrad Walczak, członek zarządu Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy