Butik Pełen Dobra to wspólna akcja Centrum Służby Rodzinie, Portu Łódź, IKEA Łódź oraz Humana Poland. Przedsięwzięcie zorganizowane początkowo jako forma wsparcia dla osób w kryzysie uchodźczym stało się prężnie działającym projektem z rozwiniętym programem działań pomocowych dla Polaków oraz Ukraińców, którzy w związku z wybuchem wojny musieli uciekać ze swojego kraju do Polski. Obecnie Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra, w planach jest też dalszy rozwój tego miejsca. Kontynuowane będą również działania podejmowane w ramach systemu Karty Pełnej Dobra, pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce, łączącej różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej.
Między 24 lutego a 22 listopada granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 7,9 mln uchodźców z Ukrainy (dane Straży Granicznej). Łącznie od 24 lutego br. na Ukrainę wróciło ponad 6 mln osób, zatem szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie niecałe 2 mln uchodźców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Część z nich zamieszkała w Łodzi i miejscowościach wojewódzkich. Polski sektor handlowy wyjątkowo szybko i intensywnie zaangażował się w pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną do Polski. W Łodzi z inicjatywy Centrum Służby Rodzinie, Portu Łódź i IKEA powstał Butik Pełen Dobra zlokalizowany w jednym z największych centrów handlowych w Polsce. Do akcji przyłączył operator odzieżowy Humana Second Hand Poland będący częścią Humana People to People.
Wszystkie ręce na pokład
Port Łódź już wcześniej współpracował z Centrum Służby Rodzinie organizując różnego rodzaju akcje pomocowe m. in. dla samotnych matek. Gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, z dnia na dzień zmieniła się rzeczywistość milionów Ukraińców, którzy porzucając cały swój dobytek, przekraczali granicę z Polską by szukać w naszym kraju schronienia. Brakowało wszystkiego. Wtedy narodził się pomysł by w jednym z lokali w Porcie Łódź stworzyć butik dla uchodźców, w którym ludzie mogliby zaopatrzyć się w potrzebne ubrania, obuwie i akcesoria. Miał to być jednak sklep niezwykły, bo z bezpłatnym asortymentem.- Zależało nam by stworzyć w Porcie Łódź godne i komfortowe miejsce z ubraniami dla osób potrzebujących wsparcia – takie, w którym sami będą mogli wybrać, te rzeczy, których naprawdę potrzebują. Tworząc Butik Pełen Dobra przyświecała nam myśl, że zapewnienie poczucia godności i sprawczości osobom potrzebującym, jest tak samo ważne jak sama pomoc. Razem z Centrum Służby Rodzinie i łódzkim sklepem IKEA postanowiliśmy podjąć inicjatywę, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym w centrum handlowym. Miał to być bezpłatny sklep, w którym odzież byłaby selekcjonowana i pozyskiwana nie tylko od indywidualnych ludzi, ale też od dużego partnera, który działa od lat w branży odzieży z drugiej ręki. Na ten cel przeznaczyliśmy jeden z naszych wolnych lokali, a dzięki zaangażowaniu pracowników łódzkiego sklepu IKEA bardzo szybko zaaranżowaliśmy przestrzeń 180 mkw. na pełnoprawny sklep. Lokal został wyposażony w wieszaki, półki na buty, kosze, lustra i wygodne przymierzalnie. Dodatkowo zorganizowaliśmy w nim kącik dla dzieci, by rodzice spokojnie mogli wybrać ubrania dla siebie i swoich pociech. Chcieliśmy by ludzie przychodzący do naszego butiku czuli się w nim dobrze i komfortowo - mówi Maria Szwed, Community Engagement Leader w Porcie Łódź.
- Cieszy nas też miły dodatek - fakt, że nasza lokalna inicjatywa została wyróżniona wśród ogólnopolskich projektów pomocowych. Niedawno otrzymaliśmy statuetkę PR Wings, jesteśmy też nominowani do innych nagród z kategorii CSR i wsparcia dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że dzięki temu idea Butiku zainspiruje innych do tworzenia takich miejsc w całej Polsce – dodaje Maria Szwed.
Do weryfikacji osób potrzebujących wsparcia na terenie Łodzi i województwa łódzkiego służy Karta Pełna Dobra, która jest pierwszym systemem pomocy społecznej w Łodzi wdrożonym, aby pomagać w sposób rozsądny i przemyślany.
W Butiku Pełnym Dobra pracownikami są sami Ukraińcy, którzy chętnie pomagają swoim rodakom odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości.
Po nitce do kłębka, czyli dobro czyni dobro
Ponad pół roku po otwarciu Butiku Pełnego Dobra wydanych zostało aż 40 tysięcy ubrań dla potrzebujących wsparcia osób. Wyjątkowy sklep stał się punktem wyjścia do kolejnych charytatywnych akcji. Karta Pełna Dobra – bo pod taką nazwą funkcjonuje obecnie system pomocy w rozszerzonym zakresie – łączy działania kilku już organizacji: Centrum Służby Rodzinie, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Polski Czerwony Krzyż Oddział Łódzki oraz Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź, który zapoczątkował całą inicjatywę. Na chwilę obecną wydanych zostało już 4 600 Kart Pełnych Dobra, na których zarejestrowanych jest ponad 9 500 osób (na jedną kartę może być zarejestrowana cała rodzina). W ramach wsparcia wydanych zostało 30 tysięcy obiadów (m. in. w restauracji IKEA Łódź) oraz 14 tysięcy paczek z potrzebną żywnością, chemią domową, produktami higienicznymi dla dzieci itp. Konkretnego wsparcia udzielono aż 60 tysięcy razy!Czym jest i komu przysługuje Karta Pełna Dobra tłumaczy Michał Bogusławski z Centrum Służby Rodzinie. – Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, chcieliśmy realnie pomóc uchodźcom. Szukaliśmy nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią sprawiedliwy i rozsądny dostęp do pomocy w tym chaotycznym czasie. Szybko zorientowaliśmy się, że obecne metody nie wystarczą, aby na bieżąco weryfikować potrzeby i dostosowywać rodzaj udzielanej pomocy. Postanowiliśmy zatem stworzyć system, który usprawniłby nasze działania. I tak powstała Karta Pełna Dobra, która ruszyła wraz z Butikiem Pełnym Dobra w Porcie Łódź. Na początku Karta była skierowana szczególnie do osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dzięki systemowi mogliśmy monitorować potrzeby i udzielać pomocy w zrównoważony sposób. Karta Pełna Dobra zapewniła potrzebującym sprawiedliwy dostęp do wsparcia organizacji pomocowych na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Dzisiaj chcemy, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego rozwiązania. Dążymy do tego, aby pomoc była zorganizowana, nikogo nie pomijała i zapobiegała nadużyciom. Jeśli chcemy zarejestrować się w systemie potrzebne są: dowód osobisty, paszport, numer paszportu, numer innego dokumentu ukraińskiego lub inny dokument uprawniający do otrzymania pomocy. Karta Pełna Dobra to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która łączy różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej.
Wiktoria z Kijowa – wiatr w skrzydła
Historia Wiktorii to jedna z wielu tego typu opowieści, która dla twórców Butiku Pełnego Dobra jest największą nagrodą i potwierdzeniem tego, że warto podejmować wszelkiego rodzaju działania, które mogą realnie pomóc drugiemu człowiekowi i dodać mu wiatru w skrzydła. Wiktoria po wybuchu wojny w Ukrainie przyjechała do Polski 12 marca. Dzięki ludziom, których spotkała na swojej drodze już dzień później trafiła do Centrum Służby Rodzinie, gdzie pomagała swoim rodakom w znalezieniu mieszkania i pracy, była też tłumaczem. Następnie stała się częścią zespołu obsługującego Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź (cały personel Butiku to osoby z doświadczeniem uchodźczym, w którym dalej mogła wspierać potrzebujących. Praca oraz kontakt z serdecznymi ludźmi pozwoliły Wiktorii zacząć wszystko od nowa. Obecnie Wiktoria jest studentką pierwszego roku sinologii, czyli studiów nad kulturą i językiem Chin. Jej marzeniem są podróże oraz poznawanie świata i ludzi. Po studiach chce też przeprowadzić się i zamieszkać w Chinach.- W Butiku spotkałam wiele przyjaznych osób życzących mi powodzenia, zarówno Ukraińców, jak i Polaków. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom z Centrum Służby Rodzinie, wszystkim żołnierzom, koordynatorom i życzliwym ludziom, dzięki którym mogłam rozpocząć w Polsce nowe wspaniałe życie. Gdyby nie Wy, nie byłoby to możliwe. – podsumowuje Wiktoria.
Więcej informacji na temat Karty Pełnej Dobra dostępnych jest na stronie:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.