Mariusz Wilczyński - reżyser, performer, scenograf, malarz, muzyk, animator, operator
Sukcesy i umiejętności Mariusza Wilczyńskiego zdają się nie mieć końca! Mariusz Wilczyński kształcił się w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki, gdzie uczył się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Po studiach początkowo zajmował się malarstwem i sztuką performance. Dopiero później reżyser zainteresował się filmem animowanym, będąc zupełnym samoukiem! Zajął się animacją zawodowo, tworząc m.in. "Księgoklipy" dla programu Goniec Kulturalny oraz teledyski animowane, za które zdobył 6 nagród na Festiwalu Yach Film.W dalszym etapie kariery Mariusz Wilczyński wykładał animację klasyczną na trzech uczelniach wyższych, prowadził programy telewizyjne poświęcone sztuce i kulturze oraz tworzył własne filmy. Technika filmowa Mariusza Wilczyńskiego jest wyjątkowa i wyrazista, dlatego jego filmów nie sposób pomylić z twórczością innych artystów.
Mariusz Wilczyński jest reżyserem autorskich filmów animowanych: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" „Wśród nocnej ciszy”, „Mojej mamie i sobie”, „Śmierć na pięć”, „Nienawidzę”, „Kizi Mizi”. Tworzył także teledyski dla: Kayah, Tomasza Stańki, Stanisława Sojki, Republiki, Kiniora oraz zespołu Breakout. Dzieła twórcy były wielokrotnie pokazywane i nagradzane na uznanych festwiwalach filmowych na całym świecie.
Łódź nie pierwszy raz nagrodziła Mariusza Wilczyńskiego
Już w 1991 r. reżyser otrzymał nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 2013 r. odebrał także Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W ubiegłym roku reżyser został nagrodzony nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej. W sobotę 4 czerwca 2022 r. do łódzkich osiągnięć dołączyła gwiazda w Alei Gwiazd!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.