Reklama

Reklama

ABC pomocy ptakom w mieście - po pierwsze: nie płoszyć! Jak w Łodzi radzą sobie ptaki? Czy budki lęgowe z BO pomogą im stworzyć lepsze warunki?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

ABC pomocy ptakom w mieście - po pierwsze: nie płoszyć! Jak w Łodzi radzą sobie ptaki? Czy budki lęgowe z BO pomogą im stworzyć lepsze warunki?  - Zdjęcie główne

Co mieszkańcy Łodzi mogą zrobić, by zadbać o lepsze warunki dla życia ptaków? (fot. Unsplash) |wiadomości łódzkie|łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W łódzkim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy wybrali aż 27 projektów na łączną kwotę 275 tysięcy złotych, które dotyczą rozmieszczenia budek lęgowych w naszym mieście. Urząd Miasta Łodzi zakomunikował, że nowe budki dla ptaków mają być rozdysponowane do końca marca.

Reklama

Do końca marca w Łodzi przybędzie 600 budek lęgowych. Jakie jest na nie zapotrzebowanie?

!reklama!

W mieście i w aglomeracjach miejskich, w przeciwieństwie do naturalnych terenów, ptaki mają dużo mniej miejsc, w których mogą składać jaja. Budki lęgowe, które wieszane są w tym roku zostały zaplanowane z myślą o konkretnych gatunkach ptaków. Czy zaplanowanych 600 budek to realna pomoc dla ptaków w Łodzi?

- Tej idei w Budżecie Obywatelskim należy przyklasnąć i ją wspierać. Trudno powiedzieć czy 600 budek w takim mieście jak Łódź, to wystarczająca liczba. Budek na pewno potrzeba wiele, ale należy pamiętać, że muszą one zostać rozwieszone z zastosowaniem pewnych zasad. Jeśli te budki będą rozmieszczane w naszych parkach, wśród terenów zielonych na terenie Łodzi, to wierzę, że działania przyniosą spodziewany efekt – mówi Jarosław Krajewski z łódzkiego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zwykle działania związane z wieszaniem nowych budek lęgowych powinny rozpoczynać się wcześniej, jeszcze jesienią. Specjalista tłumaczy jednak, że najprawdopodobniej z takich budek będą mogły skorzystać ptaki przylatujące do nas po zimie.

- Najprawdopodobniej efektu nie zaobserwujemy jeszcze w tym roku, ponieważ marzec to termin już dość późny. Takie budki powinny być rozwieszane jesienią, aby ptaki mogły się do nich przyzwyczaić podczas zimy, a później na przełomie lutego i marca zająć. Ale są też ptaki, które przylatują do nas wiosną i wierzę, że jeśli te budki zostaną prawidłowo rozdysponowane do końca marca, to może część z nich będzie już zajęta w tym roku – dodaje ekspert.

Polecamy: Coworkingo-pizzeria przy Piotrkowskiej w Łodzi. Dzięki takim pomysłom łódzka gastronomia przetrwa każdy kryzys [zdjęcia]

Jak łodzianie mogą włączyć się w ochronę ptaków na terenie miasta? Najprostsze rozwiązania są najlepsze

Poświęcone wsparciu ptaków zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim to czytelny znak, że mieszkańcy miasta pragną stworzyć ptakom bardziej przyjazne środowisko do życia.  Ornitologa Jarosława Krajewskiego spytaliśmy również o to, jak przyczynić się do tego samemu, poprzez codzienne działania.

Takie działania możemy podejmować przez cały rok i bardzo się cieszę, że świadomość naszego społeczeństwa na tym polu wzrasta. Działania dzięki, którym ptaki na terenie Łodzi będą czuć się coraz lepiej, są bardzo proste. Rozpoczęcie sezonu lęgowego wiąże się z bezwzględnym zakazem płoszenia ptaków oraz wchodzenia na tereny znajdujące się w pobliżu gniazd i budek lęgowych tych ptaków. Niestety często zapominamy o tym. Zwróćmy uwagę na to, by  nie wchodzić w strefy zadrzewień gdzie mogą się gnieździć ptaki, ponieważ już wystarczająco płoszą je nasze przebiegające psy oraz naturalni wrogowie występujący w świecie ptaków. Tak więc postarajmy się po prostu im nie przeszkadzać. – tłumaczył specjalista.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy