reklama
reklama

[AKTUALIZACJA] Katastrofa ekologiczna pod Łodzią. Tony ropy wyciekły do rzeki. Złodzieje paliwa spowodowali awarię rurociągu [WIDEO | ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Katastrofa ekologiczna pod Łodzią - alarmuje dziennik Fakt. W sobotę rano o wielkiej plamie ropy na zbiorniku wodnym w Rogowie wędkarze zaalarmowali policję i straż pożarną.
reklama

Cztery pierwsze zastępy, które dotarły na miejsce, były bezradne. Trzeba było wezwać posiłki z Łodzi i Piotrkowa. Do rzeki Mrogi i do ziemi w rejonie Rogowa mogły wyciec tony ropy. 

 !reklama!

Na miejscu działało 15 zastępów straży pożarnej. Kilkaset metrów od drogi znaleziono dwumetrowej głębokości wykop i domowym sposobem zamontowany zawór, z którego kradziono ropę. Prawdopodobnie tam doszło do wycieku.

Ropa mogła spływać do wód gruntowych i poważnie je zanieczyścić. Możliwe też, że ostatnie deszcze spłukały zanieczyszczenia do zalewu w Rogowie. Ropociąg Płock-Koluszki w tym miejscu przecina dolinę rzeki Mrogi.

O katastrofie ekologicznej w Rogowie poinformowała strona "Brzeziny bez cenzury" na Facebooku.

Adam Biernat, prezes koła wędkarskiego w Rogowie cytowany przez ten fanpage, mówi:

- Wędkarze zaalarmowali nas o wielkiej plamie ropy na zbiorniku. Od 15 lat jesteśmy gospodarzem tego akwenu. To popularne łowisko i martwimy się, czy ryby nie padną po tym zanieczyszczeniu. To tragedia jeśli chodzi o przyrodę. Zbiornik do odwołania będzie zamknięty dla wędkarzy.

Winni skażenia są złodzieje ropy

Zbigniew Baranowski z Działu Komunikacji PERN (spółka zajmująca się utrzymaniem ropociągów i transportem paliw rurociągami, m.in. z Płocka do Koluszek) potwierdza, że doszło do awarii na ropociągu. Została spowodowana przez złodziei ropy, którzy dokonali odwiertu.

Wpinka, czyli nielegalny odwiert na rurociągu, powstał w polu, kilkaset metrów na południe od doliny rzeki Mrogi. Nie wiadomo jak długo ropa wyciekała do gleby i jak duże jest skażenie gleby. O wycieku poinformowano już Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Łodzi i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach.

Informacja Starosty Brzezińskiego - wyciek na zbiorniku wodnym w Rogowie

27 czerwca 2020 roku Starostwo Powiatowe w Brzezinach zostało powiadomione o pojawieniu się na zbiorniku wodnym w Rogowie plamy substancji ropopochodnej.  W związku ze zdarzeniem na miejscu czynności prowadzone były m.in. przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej z województwa łódzkiego, jednostki OSP z terenu powiatu brzezińskiego, Policję, przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jak też firmę PERN.

28 czerwca 2020 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele samorządów, służb oraz innych podmiotów. Z informacji, przekazanych przez firmę PERN wynika, że doszło do wycieku z rurociągu na skutek działań nieuprawnionych osób. Czynności w tym zakresie prowadzone będą przez Policję. Na miejscu zdarzenia kontynuowane są czynności, zmierzające do usunięcia substancji, która wydostała się z rurociągu.

Informacja firmy PERN

PERN prowadzi aktywne działania zmierzające do usunięcia skutków kradzieży paliwa z rurociągu pod Łodzią

W weekend w miejscowości Rogów Górka na tamtejszym zbiorniku wodnym pojawił się ślad substancji ropopochodnej. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z rurociągu należącego do PERN. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby PERN łącznie z zakładową strażą pożarną spółki, które we współpracy z Państwową Strażą Pożarną przystąpiły do usuwania skutków.

Po stwierdzeniu zdarzenia dystrybucja produktu poprzez rurociąg została natychmiast wstrzymana, a po jego naprawie przesył paliwa został wznowiony. W tym momencie trwa akcja, której celem jest jak najszybsze usunięcie produktu z wody i zminimalizowanie skutków dla środowiska naturalnego. Prowadzenie działań utrudnia podmokły i mało dostępny obszar.

PERN za pomocą posiadanych przez siebie dronów monitoruje teren by zidentyfikować wszystkie zanieczyszczone miejsca. Prace na akwenie wodnym prowadzone są z zastosowaniem łodzi i pontonów, operujących zaporami pływającymi i sorpcyjnymi aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się produktu i jak najszybciej zebrać go z powierzchni wody. PERN w trybie pilnym przystępuje także do jak najszybszej rekultywacji terenu wokół akwenu. Chodzi o zebranie pozostałości produktu jak i zanieczyszczonego gruntu.

Źródło: Fakt

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama