Reklama

Reklama

Bo więcej waży jedna dobra strofa...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bo więcej waży jedna dobra strofa... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi prezentuje swoją wystawę „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie".

Reklama

Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego

Wystawa towarzyszyła konferencji „Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego”, a zorganizowane zostały (konferencja i wystawa) z okazji obchodów stulecia województwa łódzkiego.

Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich krótko przedstawia wybrane sylwetki poetów ziemi łódzkiej z lat 1919-2019 reprezentujących każdy z powiatów regionu oraz ich dorobek pisarski w zbiorach WBP. Do tej części ekspozycji wybrane zostły postaci twórców już nieżyjących, a ich pełne biogramy i informacje o twórczości są dostępne w Słowniku Pisarzy Łodzi i Regionu Łódzkiego dostępnym na stronie internetowej Biblioteki (http://mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/pisarze-lodzi-i-regionu-lodzkiego.html).

Druga część wystawy to z kolei znane i nieznane wiersze o miejscowościach Łódzkiego: rymowane i białe, nostalgiczne, ale też i dowcipne, patriotyczne, dziecięce, limeryki, a nawet i piosenki. Ich autorami są poeci pochodzący z województwa łódzkiego, m.in. Julian Tuwim czy Tadeusz Gicgier oraz twórcy, którzy nie są związani z regionem, jak Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jeremi Przybora. Zaprezentowane teksty zilustrowane są karykaturami poetów ziemi łódzkiej autorstwa Sławomira Arabskiego.

Wśród prezentowanej poezji są również utwory bibliotekarzy WBP – Zofii Fiuk oraz Dariusza Staniszewskiego.

Cel wystawy, to zachęcenie potencjalnego czytelnika do zapoznania się z dorobkiem literatów ziemi łódzkiej oraz do chwili zadumy nad ulotnym słowem poety.

Ekspozycja prezentowana jest od 15 listopada 2019 r. do 17 stycznia 2020 r. na parterze Biblioteki.


Źródło:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy