Reklama

Reklama

Bogatsi pozwalają sobie na więcej za kółkiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bogatsi pozwalają sobie na więcej za kółkiem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Okazuje się, że wśród kierowców najczęściej otrzymujących mandaty są zarabiający więcej niż 7 tys. zł. netto miesięcznie. Dużo rzadziej za wykroczenia na drogach są karane osoby z niższymi dochodami, do 3 tys. zł. netto. Takie wnioski przynosi badanie wykonane na zlecenie rankomat.pl.

Reklama

Raport, który powstał na zlecenie porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl nie tylko pokazuje korelację zarobków kierowców z częstotliwością popełnianych przez nich wykroczeń drogowych, ale również dostarcza informacji, kto kupuje droższe auta – kobiety czy mężczyźni. Zbadano również zależność między wydatkami na paliwo a poziomem wykształcenia respondentów.

 Łamanie przepisów a zarobki i wykształcenie

Jak wynika z badania Rankmatu, polscy kierowcy osiągający zarobki powyżej 7 tys. zł netto najczęściej dopuszczają się wykroczeń na drogach, za które są karani mandatami. Dużo rzadziej zdarza się to osobom, których miesięczne pensje nie przekraczają kwoty 3 tys. zł. netto

 - Choć w teorii trudno znaleźć powiązanie między zarobkami, a częstotliwością otrzymywania mandatów, to w praktyce częściej płacą je zamożniejsi kierowcy. Niemal co piąta osoba, która deklarowała zarobki powyżej 7 tys. zł. netto dla swojego gospodarstwa domowego przyznała, że w 2018 roku zapłaciła mandatmówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl 

Podobną sytuację można zaobserwować w kontekście poziomu wykształcenia kierowców. Wśród respondentów zapytanych o ilość otrzymanych mandatów w 2018 roku, najmniej liczną grupę (5 proc.) stanowili właściciele samochodów z wykształceniem podstawowym.

  • średnie ogólne, zawodowe – 16 proc.
  • policealne, maturalne i niepełne wyższe – 11 proc.
  • wyższe – 15 proc.

Kobiety mają tańsze samochody?

Ankietowanych zapytano również o ceny ich samochodów. Okazało się, że do posiadania pojazdu o wartości poniżej 10 tys. złotych przyznało się 41 proc. kobiet i zaledwie 30 proc. mężczyzn.

Oczywiście powyższe deklaracje respondentów nie muszą być w pełni miarodajne, bowiem, który mężczyzna przyzna szczerze, ile naprawdę zapłacił za swoje cacko? Kobiety rzadziej przywiązują wagę do wartości akurat samochodu i pewnie łatwiej jest im mówić o rzeczywistej wartości posiadanego auta.

Kto tankuje za mniej niż 200 zł

Z przedstawionego raportu wynika, że zależność występuje również w przypadku poziomu wykształcenia i sum pieniędzy przeznaczanych miesięcznie na paliwo. Za mniej niż 200 zł tankuje aż 39 proc. zbadanych przez rankomat.pl respondentów z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, zasadniczym zawodowym albo niepełnym średnim. Taką kwotę w grupie ankietowanych z wyższym wykształceniem zadeklarowało tylko 23 proc. osób. 

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na próbie N=507 w dwóch falach: 28.01-03.02.2019 oraz 25.02-03.03.2019. Wśród ankietowanych były osoby w wieku od 18 do 64 roku życia, posiadające prawo jazdy i samochód. Raport na zlecenie Rankomat.pl został przygotowany przez Wavemaker.

Źródło: Mat. Rankomat.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy