Reklama

Reklama

Brexit! I co dalej?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Brexit! I co dalej? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania nie  jest już częścią Unii Europejskiej. Jakie to ma znaczenie dla polskich przedsiębiorców? 

Na razie niewielkie, bowiem do końca 2020 r. będzie trwał okres przejściowy, w czasie którego odbywać się będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji między Polską a Wielką Brytanią.

!reklama!

Warunki obowiązywania okresu przejściowego w polskim porządku prawnym zostały potwierdzone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. 2019 poz. 1516).

Wynika z nich, że do 31 grudnia 2020 r. warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się – Wielka Brytania będzie nadal traktowana jak państwo członkowskie. Co oznacza również, że bez zmian w okresie przejściowym będą relacje Polski z Wielką Brytanią. Polacy, którzy przyjadą do Anglii do końca 2020 r., będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach.  Natomiast, jeśli będą chcieli pozostać w Anglii po tej dacie, do końca czerwca 2021 r. będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status. 

Jeśli chodzi o warunki współpracy gospodarczej, po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści przyszłej umowy o wolnym handlu. 

Co w sytuacji braku uzgodnienia przyszłej umowy z Wielką Brytanią?  Niezakończenie negocjacji przyszłej umowy i brak jej obowiązywania od 1 stycznia 2021 roku wiąże się z końcem obowiązywania okresu przejściowego i konsekwencjami takimi jak w przypadku „bezumownego brexitu”. Oznaczać to będzie, że od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą stawki celne jak obecnie dla krajów spoza Unii Europejskiej, zmienią się zasady rozliczania VATu, nastąpi zmiana zasad poboru podatku akcyzowego.  

Informacje na temat negocjacji z Wielką Brytanią będą udostępniane na stronie www.brexit.gov.pl.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy