Reklama

Reklama

Brexit! I co dalej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Brexit! I co dalej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania nie  jest już częścią Unii Europejskiej. Jakie to ma znaczenie dla polskich przedsiębiorców? 

Reklama

Na razie niewielkie, bowiem do końca 2020 r. będzie trwał okres przejściowy, w czasie którego odbywać się będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji między Polską a Wielką Brytanią.

!reklama!

Warunki obowiązywania okresu przejściowego w polskim porządku prawnym zostały potwierdzone w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. 2019 poz. 1516).

Wynika z nich, że do 31 grudnia 2020 r. warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się – Wielka Brytania będzie nadal traktowana jak państwo członkowskie. Co oznacza również, że bez zmian w okresie przejściowym będą relacje Polski z Wielką Brytanią. Polacy, którzy przyjadą do Anglii do końca 2020 r., będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach.  Natomiast, jeśli będą chcieli pozostać w Anglii po tej dacie, do końca czerwca 2021 r. będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status. 

Jeśli chodzi o warunki współpracy gospodarczej, po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści przyszłej umowy o wolnym handlu. 

Co w sytuacji braku uzgodnienia przyszłej umowy z Wielką Brytanią?  Niezakończenie negocjacji przyszłej umowy i brak jej obowiązywania od 1 stycznia 2021 roku wiąże się z końcem obowiązywania okresu przejściowego i konsekwencjami takimi jak w przypadku „bezumownego brexitu”. Oznaczać to będzie, że od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą stawki celne jak obecnie dla krajów spoza Unii Europejskiej, zmienią się zasady rozliczania VATu, nastąpi zmiana zasad poboru podatku akcyzowego.  

Informacje na temat negocjacji z Wielką Brytanią będą udostępniane na stronie www.brexit.gov.pl.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy