Zarówno w Łodzi, jak i w całym województwie łódzkim ubyło wiernych - tak wynika z najnowszych wyników badań Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Mamy najnowsze dane. Łodzianie przestają chodzić do kościoła
Poznaliśmy najnowsze dane o praktykach religijnych polskich katolików. Dotyczą one 2021 roku. Dodamy, że w 2020 roku z powodu pandemii, zrezygnowano z badań. Dlatego aktualne wyniki porównane zostały do tych z 2019 roku. Jak się okazuje, wypadły naprawdę kiepsko. W naszej archidiecezji liczba wiernych, która uczestniczy w niedzielnej mszy jest jedna z najmniejszych, wynosi 17,2 proc. wiernych, podczas, gdy w 2019 r było to 23,6 proc. Gorzej jest tylko w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (16,9 proc.). Mniej wiernych przystępowało też do komunii św. W diecezji łódzkiej tzw. wskaźnik communicantes wyniósł zaledwie 8,8 proc., spadając z 11,2 proc. w roku 2019.Również kolejne dane, które podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, nie wypadają na plus. Jak się okazuje, w roku szkolnym 2021/22 spadła liczba uczniów chodzących na religię. W naszej diecezji było to 70,8 proc, natomiast dwa lata wcześniej 76,2 proc.
Jeżeli chodzi o ogólnopolskie wyniki badań "niedzielnych praktyk religijnych" również mamy tendencję spadkową. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego poinformowała, że w 2021 roku 28,3 proc. wiernych w niedzielnej mszy św., a komunię św. przyjęło 12,9 proc. Natomiast w 2019 r. w nabożeństwach uczestniczyło 36,9 proc. osób, a 16,7 proc. przystępowało do komunii. Dane te jasno pokazują to, że w dwa lata o 8,6 pkt. proc. spadła liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej liturgii, a o 3,8 pkt. proc. przyjmujących komunię św.
Pandemia zmieniła przyzwyczajenia Polaków
Prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. prof. Marek Tatar, w rozmowie z PAP zauważył, że badania ISKK były prowadzone w zasadzie tuż po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, więc dane do końca nie oddają obecnej rzeczywistości. Jego zdaniem pandemia odbiła się na mentalności wielu wiernych i wpłynęła na ich przyzwyczajenia.
U niektórych osób odezwały się np. fobie związane z obecnością w miejscach publicznych. Nastąpiło również pewne ostudzenie gorliwości w regularnym uczestnictwie w niedzielnej mszy św. i w przystępowaniu do sakramentów(...)Duszpasterze potwierdzają, że część ludzi zobojętniała i pozostała poza Kościołem, co wymaga z naszej strony poważnej refleksji nad pracą duszpasterską.
Z najnowszych badań wynika, że najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej mszy św. w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i przemyskiej (46,9 proc.). Do komunii przystępowało najwięcej wiernych w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), białostockiej (19,2 proc.) i w drohiczyńskiej (18,4 proc.).
Najmniej wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy św. w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (16,9 proc.), archidiecezji łódzkiej (17,2 proc.) i w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (17,5 proc.). Do komunii św. najmniej osób przystępuje w diecezjach: sosnowieckiej (7,7 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (8,1 proc.) i w koszalińsko-kołobrzeskiej (8,2 proc.) i łódzkiej (8,8).
Czytaj również: Coraz mniej łodzian chodzi do kościoła. "Duszpasterze potwierdzają, że część ludzi zobojętniała"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.