reklama
reklama

Czy grozi nam strajk w MPK? Wiceprezydent: „Grożenie strajkiem w czasie epidemii jest skrajnie nieodpowiedzialne” [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy grozi nam strajk w MPK? Wiceprezydent: „Grożenie strajkiem w czasie epidemii jest skrajnie nieodpowiedzialne” [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatnich dniach w mediach pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli niektórych związków zawodowych łódzkiego MPK dotyczące przeprowadzenia akcji strajkowej w maju - powiedział Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego Rady Miejskiej.
reklama

Przypomnijmy: w styczniu br. odbyło się spotkanie wszystkich Organizacji Związkowych w łódzkim MPK z Zarządem Spółki i dotyczyło sporu zbiorowego o wzrost wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w MPK-Łódź Sp. z o.o. Nie przyniosło ono rozstrzygnięcia.

!reklama!

Strona związkowa zażądała od  1 stycznia 2020r. wzrost wynagrodzeń dla pracowników MPK-Łódź Sp. z o.o.: 3.00 zł/godz. dla wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i 504 zł/m-c dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych.

Związkowcy mieli podjąć dalsze kroki, jednak rozpoczęła się epidemia koronawirusa. Teraz temat wraca.

Do sprawy odniósł się w liście otwartym Wiceprezydent Wojciech Rosicki (przeczytaj >>>) oraz Przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego Krzysztof Makowski. Obydwaj są przeciwni akcji protestacyjnej w dobie epidemii.

Związkowcy planują rozpocząć akcję protestacyjną, jeżeli Zarząd Spółki MPK nie spełni ich oczekiwań finansowych. Należy pamiętać, że obecnie trwa pandemia, życie ludzkie jest szczególnie zagrożone. Nawet jeśli uda się zatrzymać wzrost zakażeń, to podejmowanie teraz strajku jest niezgodne z prawem. Takie uzyskałem zapewnienie prawników. Ewentualne działania strajkowe zaszkodzą firmie i narażą osoby biorące udział w akcji protestacyjnej na konsekwencje prawne. Nie chciałbym, aby zaistniała taka sytuacja z szacunku do pracy, jaką wykonują osoby zatrudnione w MPK - powiedział Krzysztof Makowski.

Skieruję dziś pismo do pana Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w którym zwracam uwagę, że obecnie żyjemy w wyjątkowej rzeczywistości. Podejmowanie teraz strajku może grozić życiu ludzkiemu, a także doprowadzić do upadku niektórych spółek – kontynuował Makowski.

Akcja protestacyjna nie poprawi funkcjonowania łódzkiego MPK. Nasze miasto boryka się z problemami braku pieniędzy. Podejmujemy cięcia budżetowe, aby zachować płynność finansową. MPK dziennie traci około 120 tys. zł  z niesprzedanych biletów jednorazowych, które do tej pory były w ciągłym obiegu. Zakupiono także preparaty i środki ochronne dla pracowników. Obecnie straty MPK wynoszą 10 mln zł, a nie są to ostateczne efekty panującej pandemii. Apeluję do przewodniczących wszystkich centrali związkowych, aby wspierali nas w tej trudnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Pismo, które wyślę do pana Piotr Dudy, skieruję również do przewodniczących dwóch innych dużych związków: OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych  – dodał przewodniczący Krzysztof Makowski.

Źródło: Biuro Rady Miejskiej w Łodzi, UMŁ, Wyniki wyszukiwania, Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność MPK Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama