Reklama

Reklama

Czy rozmowy zakaźników z Ministerstwem Zdrowia poprawią system przyjęć pacjentów z Covid?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy rozmowy zakaźników z Ministerstwem Zdrowia poprawią system przyjęć pacjentów z Covid?  - Zdjęcie główne

Czy rozmowy zakaźników z Ministerstwem Zdrowia poprawią system przyjęć pacjentów z Covid? (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Lekarze zakaźnicy wciąż buntują się w sprawie szpitali przepełnionych pacjentami z koronawirusem, którzy ich zdaniem nie muszą korzystać ze szpitalnej opieki.

Reklama

W Polsce jest kilkuset lekarzy zajmujących się chorobami zakaźnymi, którzy od kilku miesięcy pracują w skrajnym obciążeniu. Aktualny rządowy plan diagnostyki i leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem nie poprawia ich sytuacji. 

!reklama!

- My, zakaźnicy, jesteśmy gigantycznie obciążeni. Od kilku miesięcy walczymy z epidemią. Kończą nam się łóżka. A obecny system walki z COVID-19 zaczyna paraliżować szpitale -  mówi prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Specjalistka jest przekonana, że  ogromną liczbą przypadków poradziliby sobie lekarze pierwszego kontaktu.

- W izbie przyjęć lekarz zakaźnik przyjmuje chorych w kombinezonie, przyłbicy, pełnej ochronie przez wiele godzin, co jest trudne do zniesienia fizycznie. Ten czas wydłuża się, gdy przyjmujemy osoby bezobjawowe, tylko po to, aby im zakomunikować, że mają pozostać w domu! Na oddziałach czekają naprawdę ciężko chorzy ludzie z COVID-19. A przez nowe zalecenia do izb przyjęć w całym kraju przyjeżdża po kilkadziesiąt osób na dobę z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Tymi ludźmi nie musi się zajmować zakaźnik. Z powodzeniem może to robić lekarz pierwszego kontaktu!

W tej sprawie lekarze zakaźnicy wystosowali list do Ministra Zdrowia.

"W imieniu środowiska specjalistów chorób zakaźnych apeluję o natychmiastowe wycofanie zarządzenia powodującego obowiązek kierowania przez lekarza POZ praktycznie każdego pacjenta z dodatnim wynikiem genetycznym w kierunku SARS-CoV-2 do oddziału chorób zakaźnych. Tylko pierwszy dzień funkcjonowania tego zarządzenia spowodował zatkanie Izb Przyjęć, a w kolejnych dniach sparaliżuje oddziały zakaźne". – piszą lekarze w zbiorowym liście.

Reprezentanci lekarzy zakaźników są już po rozmowach z resortem zdrowia. Podczas spotkania specjaliści tłumaczyli swoje racje i wskazywali rozwiązania problemów. Kolejnym krokiem będą rozmowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz ustalenie nowej strategii działania. Jak zapowiedział Adam Niedzielski, ta ma być ogłoszona i wdrożona w najbliższym czasie.  

źródło: Gazeta Wyborcza, gov.pl, TOK FM.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy