Reklama

Reklama

Czy to będzie nowa jakość usług społecznych? Rząd przeznacza 100 mln zł na Centra Usług Społecznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy to będzie nowa jakość usług społecznych? Rząd przeznacza 100 mln zł na Centra Usług Społecznych  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mają zapewniać mieszkańcom kompleksową organizację usług społecznych – do 28 lutego br. każda z gmin może wnioskować o utworzenie na swoim terenie Centrum Usług Społecznych. Formuła nowej instytucji w zamyśle ma kompleksowo służyć lokalnym społecznościom, m.in. poprzez integrację zadań z zakresu pomocy społecznej, sektora pozarządowego, kultury i edukacji.

Reklama

Utworzenie Centrów Usług Społecznych (CUS) to dla samorządów nowa możliwość świadczenia usług społecznych, którą stwarza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. CUS-y mają stanowić kompleksową odpowiedź na potrzeby społeczne mieszkańców. Zgodnie ustawą, usługi społeczne to m.in.: działania z zakresu edukacji publicznej i kultury, przeciwdziałania bezrobociu, prowadzenia polityki prorodzinnej oraz wspierającej rodziny, system pieczy zastępczej, promocję i ochronę zdrowia, czy wspieranie osób z niepełnosprawnościami.

- (…) Centra Usług Społecznych to kolejny poziom, na którym będziemy wspierać zintegrowane usługi w najlepszy sposób odpowiadające osobom potrzebującym takiej pomocypodkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Na początek powstanie 30 CUS-ów, a w ramach tego pilotażowego projektu będziemy starali się wypracować najlepsze praktyki i rozwiązaniadodaje minister

Nowa formuła świadczenia usług społecznych

Z propozycją utworzenia Centrów Usług Społecznych wyszła Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa o realizowaniu usług społecznych poprzez centrum usług społecznych weszła w życia 1 stycznia 2020 roku. Dzięki CUS-om wsparcie ma być kierowane zarówno do wszystkich mieszkańców gmin, jak i do grup pod kątem specyficznych potrzeb, tj. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodzin wielodzietnych.

"Mamy ambicję, żeby Polska stawała się państwem coraz nowocześniejszym, właśnie dlatego chcemy wprowadzić tę instytucję. Ma ona także ułatwiać, dzięki swojej formule, korzystanie ze środków europejskich, które są przewidziane na cel świadczenia usług społecznych – powiedział prezydent Andrzej Duda".

Gminy mogą, ale nie muszą powoływać CUS

Co istotne, utworzenie CUS na terenie danej gminy będzie stanowiło możliwość, a nie obowiązek dla danego samorządu. Gminy będą mogły powołać centra na dwa sposoby. Pierwsza opcja zakłada przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, gdy centrum będzie miało obejmować swoim działaniem jedną gminę i przejmie wówczas zadania ośrodka pomocy społecznej.

Druga możliwość to powołanie CUS na mocy porozumienia władz gminnych dla dwóch albo większej liczby gmin. Wtedy centrum będzie świadczyło swoje usługi obok gminnych ośrodków pomocy społecznej stanowiąc dla nich wsparcie. Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w kraju ruszą konferencje prezentujące nowy model realizacji usług społecznych przez gminy. W Łódzkiem takie spotkanie zaplanowano na 24 marca br.  

Źródło: gov.pl / polskieradio24.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy