!reklama!
Kiedy na łódzkie ulice wyjechały pierwsze tramwaje, gdzie był pierwszy magistrat, a gdzie pierwsza kawiarenka?
Kiedy na łódzkiej scenie wystąpiła Pola Negri i co nosiły tuż po wojnie eleganckie łodzianki?
Gdzie łodzianie spędzali wolny czas po żmudnej pracy w fabrykach i która secesyjna willa w Łodzi jest najpiękniejsza?
15 maja nawiązuje do pierwszej lokacji Łodzi z 1414 roku, a Urodziny Miasta – 29 lipca do lokacji monarszej z 1423 roku.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 40 ciekawostek o Łodzi.
To część pierwsza naszego cyklu. Mamy nadzieję, ze niektóre was zaskoczą!
Oto dzisiejsze ciekawostki o Łodzi:
- Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” otwarto 29 sierpnia 1972 roku, jako jeden z oddziałów Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. W latach świetności sklepu pod budynek handlowy zajeżdżały autokary z klientami z całej Polski, którzy właśnie tutaj mieli szansę zdobyć deficytowe towary tekstylne, spożywcze i przemysłowe.
- Rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie jest jednym z najstarszych rezerwatów leśnych w Polsce i jako pierwszy utworzony w granicach miasta. Powstał na mocy uchwały magistratu Łodzi z dnia 23 maja 1930 roku.
- Pierwszy sklep sieci drogeryjnej Rossmann w Polsce został otwarty w roku 1993 w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej. W Łodzi zlokalizowana jest także polska siedziba firmy oraz magazyn główny.
- Przy ul. Łąkowej zrealizowano pierwszy polski powojenny film fabularny – Zakazane piosenki. Ukończony w 1946 roku film w większości był kręcony w Łodzi, gdzie zrekonstruowano np. niektóre plenery i warszawskie ulice.
- Organizatorem Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków jest NSZZ "Solidarność" Regionu Łódzkiego. Wyścig rozgrywany jest od 1990 roku i startują w nim polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams.
- Dżinsy Wrangler zaprojektował Bernard Lichtenstein, nazywany Rodeo Benem, krawiec pochodzący z łódzkich Bałut.
- Polski zespół muzyczny Blue Café, wykonujący muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich, został założony w 1998 roku w Łodzi.
- W przeciągu jednego stulecia liczba mieszkańców Łodzi zwiększyła się ponad 600-krotnie, z niecałego tysiąca w 1815 do 600 tys. w 1915 roku. Tak szybki wzrost demograficzny w XIX wieku był nieporównywalny w skali całej Europy.
- Utworzona w 1960 roku południowa dzielnica miasta – Górna – została nazwana od głównego rynku dzielnicy, zwanego niegdyś Górnym Rynkiem (obecnie Plac Władysława Reymonta).
- Jarosław Hampel, polski żużlowiec, dwukrotny indywidualny wicemistrz świata z 2010 i 2013 roku i sześciokrotny drużynowy mistrz świata z 2005, 2007, 2009, 2010, 2011 i 2013 roku, urodził się w Łodzi.
- Zrealizowany w łódzkim Se-ma-forze krótkometrażowy film lalkowy „Piotruś i wilk” zdobył statuetkę Oscara 2007 za najlepszy krótkometrażowy film animowany.
- Karol Jonscher, lekarz i społecznik, był pomysłodawcą powstania pierwszego przyfabrycznego szpitala dla robotników łódzkich. Szpital na Księżym Młynie (obecnie Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera) wybudowano w latach 1882–1884, według projektu przypisywanego Hilaremu Majewskiemu.
- Pierwszą gazownię w Łodzi uruchomiono w 1869 roku.. Miasto otrzymało gaz 25 czerwca 1869, zaś ulice zostały oświetlone 13 lipca 1869.
- Prząśniczka została oficjalnym hejnałem Łodzi 29 lipca 1998 roku, dzięki inicjatywie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Jędrzejczaka.
- Podczas okupacji niemieckiej dotychczasowy herb Łodzi – złotą łódź w czerwonym polu – zmieniono na złotą swastykę na granatowym tle.
- Założenie Polskiej Federacji Beach Soccera (piłki nożnej plażowej) nastąpiło w lutym 2003 w Łodzi. W czerwcu 2003 powołano narodową reprezentację Polski, której selekcjonerem został łodzianin Jacek Ziober, wychowanek i były piłkarz ŁKS Łódź.
- Piotr Fronczewski, polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, laureat ponad 20 nagród filmowych, odtwórca blisko 120 ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, urodził się w Łodzi.
- Wyprodukowany w Łodzi serial animowany Miś Uszatek jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej.
- Zegar na łódzkim ratuszu to dar dla miasta od ozorkowskiego przedsiębiorcy Schlössera. Fabrykant ufundował go na początku lat 30. XIX wieku.
- Akcja serialu kryminalnego – Komisarz Alex – rozgrywa się w Łodzi. Rolę tytułowego Alexa grają 3 psy: Rocky Matador, Ramzes – pies od scen akcji i kaskaderskich ujęć oraz Wafel, który jest w zastępstwie dwóch pierwszych czworonogów.
- Kawalerem Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – jest m.in. urodzony w Łodzi Jan Karski.
- Na Rudzkiej Górze wybudowano w latach 60. XX wieku skocznię narciarską. Obiekt o punkcie K-15 był zgodny ze standardami Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej (FIS) i posiadał licencję Polskiego Związku Narciarskiego na organizację zawodów.
- Borys Szyc, polski aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Alberta w filmie Symetria i Juliana w filmie Vinci, laureat Wiktora 2006 w kategorii aktor, urodził się w Łodzi.
- Pierwsze wydzielone torowisko tramwajowe w Łodzi powstało w połowie 1943 roku, w okolicy obecnego placu Niepodległości.
- Zawodnicy YMCA Łódź byli pierwszymi mistrzami Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Stało się to w 1929 roku, podczas inauguracyjnych rozgrywek w Polsce. W latach 1931–1932 sukces powtórzyli siatkarze Łódzkiego Klubu Sportowego.
- Łódź gościła pierwszą edycję wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” (wówczas pod nazwą: „Bieg Kolarski dookoła Polski”). 15 września 1928 roku organizatorzy wyznaczyli na ulicach miasta metę VII. etapu Poznań-Łódź. Dzień później kolarze wystartowali do decydującego etapu z metą w Warszawie. W klasyfikacji końcowej imprezy 3. miejsce zajął kolarz Towarzystwa Zwolenników Sportu Łódź – Stanisław Kłosowicz.
- Łódzkie osiedla – Brus i Ruda Pabianicka – stanowiły dawniej odrębne miasta. Brus posiadał prawa miejskie od 1542 roku do początku XVII wieku, natomiast Ruda w latach 1923–1946.
- 14 kwietnia 1927 roku zamordowano prezydenta Łodzi Mariana Cynarskiego. Prezydent zginął od ciosu nożem na klatce schodowej kamienicy, w której mieszkał, przy ulicy Andrzeja 4. Był drugim w historii miasta prezydentem, od czasu odzyskania w 1918 roku niepodległości.
- Dom modlitwy baptystów (przy ul. Nawrot 27) po zakończeniu II wojny światowej przejęło wojsko, a później władze administracyjne urządziły w nim Dom Kultury Milicjanta. W 1994 władze państwa przekazały go z powrotem w ręce wspólnoty baptystycznej.
- Łódzkie tramwaje docierały do Tuszyna i Rzgowa (linia nr 42/42 bis), oraz do Aleksandrowa Łódzkiego (linia nr 44). Linię do Tuszyna zlikwidowano w 1978, do Aleksandrowa Łódzkiego w 1991, a do Rzgowa w 1993 roku.
- Stanisław Mikulski, polski aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli Hansa Klossa w serialu telewizyjnym z lat 1967–1968 Stawka większa niż życie, urodził się w Łodzi.
- Łodzianin Andrzej Sapkowski, pisarz fantasy, twórca m.in. sagi o wiedźminie, jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Jego książki zostały w sumie przetłumaczone na 15 języków.
- Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, zostało zarejestrowane 15 listopada 2005 roku w Łodzi.
- Świadczenie usług przez Internet (konto internetowe) jako pierwszy zaoferował w październiku 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi. W 2000 roku pracownicy tego nieistniejącego już banku uruchomili pierwszy wirtualny bank w Polsce – mBank (będący częścią BRE Banku).
- Łódź była pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono i zrealizowano obowiązek powszechnego nauczania. 30 czerwca 1919 Rada Miejska Łodzi podjęła uchwałę o obowiązku powszechnego nauczania pod hasłem: "miejsce w szkole powszechnej dla wszystkich łódzkich dzieci".
- Pierwszy powojenny polski pistolet samopowtarzalny na nabój 9 × 19 mm Parabellum – WIST-94 – został opracowany i wprowadzony do produkcji w łódzkim przedsiębiorstwie Prexer. 23 marca 1999 rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP, pistolet został wprowadzony do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.
- Pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim została uruchomiona w roku 1839 w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Miała moc 60 KM i umożliwiała pracę urządzeń tkackich za pomocą systemu pasów transmisyjnych. Obecnie w budynku znajduje się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa.
- Pierwszy na terenie Łodzi lot balonem odbył się w parku Helenowskim w 1898 roku. Francuski pilot o nazwisku Charles Leroux wzniósł się na wysokość 300 stóp, a następnie skoczył ze spadochronem.
- Urodzony w Łodzi Marcin Gortat, były zawodnik ŁKS w koszykówce, jest pierwszym Polakiem, który zagrał w finale rozgrywek NBA.
- 3 listopada 1899 roku zamieszkał w Łodzi – przy ul. Wschodniej 19 – Józef Piłsudski. Wydawał tu konspiracyjne pismo Robotnik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.