Matura podstawowa z języka polskiego. Jak ocenili ją łódzcy maturzyści?
Już tradycyjnie tegoroczne matury rozpoczęły się egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test rozpoczął się o godzinie 09:00, a pierwsze osoby skończyły pisać tuż po 11:00.
- Spodziewałem się „Pana Tadeusza” i tak było, ale uważam, że tematy nie były do końca oczywiste. Pytali o to, czym jest tradycja dla człowieka. Trochę pomyślałem i napisałem bez problemu, ale ten drugi temat dotyczący relacji wydał mi się trudniejszy – mówi „na gorąco” Wojtek, tegoroczny maturzysta.
Wszyscy maturzyści podkreślali, że w trakcie rozwiązywania zadań nie było zaskoczeń, a przeprowadzone próbne matury były dobrym przygotowaniem do ostatecznego testu.
- Początkowo byłam zjedzona przez stres, ale później zadania okazywały się proste, więc skupiłam się na tym, co robię. Chyba nie było zaskoczeń – opowiada o swoich wrażeniach jedna z tegorocznych absolwentek III LO w Łodzi.
- Jak zobaczyłam temat rozprawki, to trochę się przeraziłam. Mieliśmy dwa tematy – jeden o tradycjach, a drugi o tym, kiedy relacja przynosi szczęście. Na początku miałam w głowie pustkę, ale później przemyślałam na spokojnie temat i ostatecznie poszło dobrze – dopowiada koleżanka.
Każdego roku zainteresowanie budzą lektury, które pojawią się na maturze. Nie inaczej było tym razem. Do jakich lektur i tekstów kultury odwoływali się maturzyści?
- Rozprawka była z „Pana Tadeusza”, a w przypadku lektury nieobowiązkowej pytania były do „Nocy i dni” – mówi Agata, tegoroczna maturzystka. - W zadaniu, w którym po fragmencie tekstu trzeba było odgadnąć, jaka to lektura, podano przykład z „Lalki” – dopowiada.
- Byłem przygotowany na "Dziady", ale ostatecznie spodobał mi się drugi temat nawiązujący do "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Pisało się bardzo przyjemnie - można było odnieść się do wszystkiego, także mam nadzieję, że będzie naprawdę dobrze - mówi jeden z maturzystów.
5 maja zdający napiszą sprawdzian z matematyki a 6 maja - z języka obcego nowożytnego. Tegoroczne egzaminy dojrzałości potrwają do 23 maja, a przystępuje do nich ostatni rocznik zlikwidowanych reformą Anny Zalewskiej - absolwentów gimnazjów.
Matura 2022 w Łodzi. Jakie egzaminy czekają tegorocznych maturzystów?
Aby zdać maturę trzeba obowiązkowo napisać sprawdzian na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz zdać egzamin z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Chętni, na poziomie rozszerzonym, mogą zdawać jeszcze 5 egzaminów z różnych wybranych przedmiotów.W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Uczniowie, którzy z ważnych powodów np. choroby nie będą mogli w maju przystąpić do matury mają szansę w terminie dodatkowym tj. 1 - 15 czerwca, poprawki - 23 sierpnia. W szkołach średnich prowadzonych przez samorząd jest ogółem 4 635 absolwentów szkół średnich w tym: 3 164 w liceach ogólnokształcących oraz 1 471 w technikach.
Na wyniki matur musimy zaczekać do 5 lipca. W czwartek 5 maja absolwenci liceów i techników przystąpią do matury z matematyki na poziomie podstawowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.